Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В „Европа за мен“ на 29 септември

Снимка: личен архив

Централна тема в днешното издание на предаването „Европа за мен“ са изслушванията на състава на Комисията „Юнкер“.

Всички 27 избрани кандидати ще се явят на изслушвания от днес до 7 октомври, за да могат депутатите да преценят техните познания и програмата в съответния ресор.

Разбира се, отделяме време и на най-интересното събитие от последната седмица в София – визитата на едно ат най-ярките имена на френския интелектуален елит – Юлия Кръстева. Пред препълнената Аула на Софийския университет "Св. Климент Охридски" световноизвестният лингвист, семиотик и психоаналитик Юлия Кръстева изнесе лекция на тема "Нови форми на бунта". Юлия Владимирова беше там.

Нашият „Фокус върху гражданските права“ днес е върху проблемите с дискриминацията. Как да действаме при дискриминация – научаваме от Траян Димитров от неправителствената организация JEF-България.

„Европейския ден на езиците 2014“ в София беше отбелязан с многобройни прояви в парка „Заимов“. В „Европа за мен“ поставяме акцент върху езика, като глас – за възможностите, които дава, за езиците, които знаем и за езиците, които работят за нас.

Чуйте предаването.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 02.05.25: Има ли живот без телевизия?

Приключва седмицата, в която коментатори във "Форум" бяха  Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Днес те се спряха на следните теми: Общуването между хората , взаимоотношения, търпимост на различното мнение. Обидчивост..

публикувано на 02.05.25 в 18:40

Изписаха от "Пирогов" още трима младежи от най-тежко пострадалите при пожара в гр. Кочани

Днес, 2 май 2025 година, от университетската спешна болница "Пирогов" бяха изписани още трима младежи от най-тежко пострадалите при пожара в гр. Кочани (РСМ).  Те са на възраст между 16 и 19 години. Както и при останалите четири техни сънародници, изписани на 7 април, екипите се бориха денонощно за живота им.  С тях броят на успешно спасените..

публикувано на 02.05.25 в 17:14
Доц. Борис Грозданов

Комуникационните сривове задължават държавата да инвестира в управление на уязвимости

Комуникационните сривове на мобилните оператори тази седмица у нас, както и необяснимото прекъсване на електрозахранването в Испания, Португалия и Южна Франция карат специалистите да търсят причини и изводи за предотвратяване в бъдеще. Случилото се задължително трябва да ни накара да се обърне внимание на начина ни на живот, смята доц. д-р..

публикувано на 02.05.25 в 16:54

Учени и илюзионисти ще обясняват как и защо се заблуждаваме

"Магията на реалността" е насловът на пролетното издание на Ratio Forum , което ще се проведе на 7 юни. "Заглавието до голяма степен е обобщение на това, което в Ratio се стараем да правим, а именно, че историята, която разказва науката, също може да донесе красота, да бъде вдъхновяваща и магична, още повече, че се придържаме към..

публикувано на 02.05.25 в 16:35

Перник е домакин на тридневния арт фестивал Art Loud

От 2-ри до 4-ти май 2025 г. Перник е домакин на тридневния арт фестивал ArtLoud, посветен на менталното здраве на младите хора. Освен как да се справяме с предизвикателствата пред психичното благосъстояние, акцент в тези три дни ще бъде и как да се борим срещу стигмата и дезинформацията около него. Фестивалът е за млади творци, които искат да..

публикувано на 02.05.25 в 16:16

"Адвент" на исландския писател Гюнар Гюнарсон излезе за първи път на български език

Една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон "Адвент" излиза за първи път на български език в превод на Светла Стоянова. Тя се е заела със задачата да предаде поетичния език на Гюнарсон. Преводаческият ѝ дебют "Адвент“ излезе в началото на годината и открехва вратата към исландската култура. Самият Гюнарсон е сред..

публикувано на 02.05.25 в 15:53
Майк Уолц напуска поста съветник по националната сигурност

Първа голяма рокада в администрацията на Доналд Тръмп

Американският президент замени съветникът си по национална сигурност Майк Уолц с Марко Рубио, който е и външния министър на САЩ. Уолц ще бъде номиниран за посланик на Щатите в ООН, а Рубио временно ще изпълнява две роли. Името на Уолц се спрегна в негативна светлина след ненадейното включване на журналист в групов чат за американски военни..

публикувано на 02.05.25 в 15:53