През 1971 г. завършва Софийския университет със специалност българска филология и втора специалност немска филология. От същата година работи в Института за български език.
През 1975 г. получава степента доктор по философия на Виенския университет.
Владко Мурдаров е превел над 300 текста от класически, модерни и съвременни немскоезични автори като Гьоте, Шилер, Райнер Мария Рилке, Роберт Музил, Фердинанд Брукнер, Брехт, Ерих Кестнер, както и австрийски драматурзи от ХХ век като Г. Табори, П. Турини, В. Бауер, В. Шваб, П. Розай, Х. Бергер, М. Ронцони, В. Канаан и др., чиито пиеси се играят в театрите в София и страната.
През 2006 г. получава премията на Канцлерството на Австрия за успехите му като преводач на литературни произведения, както и награда на Съюза на преводачите в България за преводите му на драматургия. От 2009 г. е член на Европейския преводачески колегиум.
В радио срещата с проф. Мурдаров ще чуете и:
- Не съм мислил, че ще се занимавам с езика, защото моето влечение беше театърът. Мечтаех да уча сценография.
- Любовта ми към театъра и към езика се съчета по чудесен начин – сега съм щастлив с това, което правя (в НАТФИЗ преподава на актьорите да говорят правилно).
- Не зная зали ще ми стигне времето в този живот, за да преведа всичко, което съм запланувал.
- Компютърът не ме пуска да се отделя от него. Винаги съм пред него.
- Когато работиш нещо, което ти е интересно, то не ти тежи и не те изморява.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..