Днес нашата приятелка Юлия ще ни срещне с един наистина много приятен човек, който се занимава от години с правата на бежанците в България и въпросите, засягащи събитията в Близкия изток и начинът им на отразяване в България.
Често сте го виждали на екрана, в радио студиото или пък като автор на текстове, да анализира и коментира събития от горещи точки като Сирия, Ирак, Афганистан и проблемите на бежанците в България.
Руслан Трад е създател на блога Intidar, основател е на организацията "Форум за арабска култура" и във всичките си занимания и изяви се опитва да подобри междукултурния диалог, да обяснява защо няма нищо опасно в това да приемеш "другия" в града ти.
Той е един от малкото млади анализатори в тази област. Говори истински, защото пътува в конфликтните зони (ходи в Сирия, а скоро се завърна и от Ирак), за да прави неподправени репортажи, за да разкаже историите такива, каквито се случват там.
Поводът Руслан Трад да ни гостува днес е, че той взе специалната награда "Активист на годината" на Българския хелзинкски комитет.
Чуйте какво си казаха Руслан Трад и Юлия Владимирова за преодоляването на ксенофобията, расизма, засилващите се националистични движения в Европа и намира ли се в безпътица България в момента по отношение на толерантността и лечими ли са вековните стереотипи?
Заради завършване на гаранционен ремонт на фуги на виадукта на автомагистрала "Струма", край Дупница в посока София, се налага ограничаване на движението. Мерките ще са в сила от 8.00 ч. до 17.00 ч. през днешния ден, съобщават от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура". При изпълнението на дейностите ще бъде ограничено движението в активната..
8-километровата отсечка от Софийския околовръстен път , която трябва да осигури връзката между магистралите "Струма", "Тракия" и "Хемус", ще струва рекордните 2 млрд.лв. , съобщи общинският съветник Борис Бонев. През юни 2024 г. за довършването на Околовръстния път прогнозната цена е била 550 млн. лв. Според проектобюджета околовръстният път ще се..
През днешния ден ще бъде облачно и с валежи, главно в Северна и Западна България, които ще продължат и през нощта срещу сряда. На места там, както и в южните райони на Източните Родопи ще има и значителни валежи, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места северно от планините..
В 47-ата седмица на годината "Форум" започва с коментатор Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс България" . Пред нейния поглед водещата на предаването Елена Пъневска постави за преглед и разсъждение следните теми: Румен Спецов вече е вписан в търговския регистър като особен управител на дружествата на "Лукойл" у нас Функцията и..
През октомври месец тази година Столичната община и Институтът за изследване на населението и човека към БАН обединиха усилия за първото по рода си профилирано преброяване на бездомни хора в столицата и страната. За първи път София се включва в преброяване на бездомните хора По думите на доц. Стоянка Черкезова от БАН, има 6 типа..
На 17 ноември отбелязваме Световния ден на недоносените деца - ден, посветен на обединяване на усилията на международни и национални организации, медицински специалисти и обществото в стремежа да повишат информираността за преждевременното раждане и предизвикателствата, пред които са изправени тези бебета и техните семейства. Този ден служи..
В периода 13-15 ноември 2025 г. Софийският университет бе домакин на международната научна конференция "Виетнам е близо: наследство, приемственост, бъдеще", организирана от специалност "Южна, Източна и Югоизточна Азия" при Факултета по класически и нови филологии в партньорство с Института за изследване на..