"Гърция обръща страницата, оставяйки в миналото мерките на жестоки икономии и петгодишното унижение" - това бяха едни от първите думи на лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас пред хилядите поддръжници, празнуващи в центъра на Атина изборната победа на радикалната левица СИРИЗА.
След изборите в южната ни съседка вниманието и на политическите, и на финансовите среди в Европа е фокусирано върху въпроса за гръцкия външен дълг, тъй като в предизборната си програма СИРИЗА заложи на обещанието да отмени строгите мерки за икономии и да издейства опрощаването на огромния дълг, достигащ 320 милиарда евро.
Не закъсняха реакциите и на ръководителите на Европейския парламент. Председателят на комисията на ЕП по външна политика Елмар Брок заяви в ефира на германската обществена телевизия "А Ер Де", че сега не може да се говори за намаляване на дълга на Гърция. "Ако в Гърция не се правят реформи и страната не стане конкурентоспособна, то след три - четири години тя отново ще натрупа също толкова задължения", посочи Брок, цитиран от ТАСС в коментар за изборната победа на СИРИЗА.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц определи победителя в гръцките избори Алексис Ципрас като прагматик, който ще трябва да направи компромиси. В интервю за радио "Дойчландфунк" Шулц казва, че през нощта след изборите е провел дълъг телефонен разговор с Ципрас. "Той добре знае, че ще трябва да направи компромиси" във външната, както и във вътрешната политика, отбелязва председателят на ЕП, цитиран на сайта на "Дойчландфунк". Мартин Шулц допълва, че СИРИЗА ще трябва да направи компромиси и спрямо ЕС и европейските си партньори, тъй като, ако тя изпълни исканията си, към Гърция вече няма да текат пари. Всъщност няма възможности за изнудване, според Шулц.
За да анализира бъдещето на гръцките и европейските финанси след изборите в Гърция и очаквания конфликт на Атина с европейските партньори по икономическите въпроси, потърсихме икономиста от Институт "Отворено общество" Георги Ангелов. Той напомни, че настоящата спасителна програма изтича в края на февруари, т.е. правителството в Гърция ще има по-малко от месец, за да реагира и трябва много бързо да стигне поне до временно продължаване на програмата, за да не изтекат всички срокове и Гърция да не се окаже "отрязана" от финансовите пазари.
Според Георги Ангелов най-големите последствия от излизане или изгонване на Атина от еврозоната ще бъдат за самата Гърция, тъй като тя ще бъде изключена от ползите от членството и страната ще трябва да се справя сама, без да има достъп до финансиране както от спасителните фондове, така и от Европейската централна банка, и от другите инструменти на еврозоната.
В ефира на Радио София Георги Ангелов изтъкна още, че докато Гърция е в еврозоната и има достъп до помощ и до ликвидност от спасителния фонд и от ЕЦБ, няма нищо фатално да се случи и няма да има някакви особени проблеми. "Въпросът е, ако се стигне до голяма конфронтация между новото правителство и кредиторите, и не се стигне до компромис, посочи икономистът, тогава, разбира се, Гърция ще трябва сама да се справя.... и всъщност тогава ще настъпят тежките времена". Затова според Георги Ангелов е толкова важно бързо да се сключи взаимноизгодно споразумение между Гърция и кредиторите. "Все още страната е твърде слаба, за да се справя сама", заяви анализаторът.
Чуйте цялото интервю на Мария Йорданова с Георги Ангелов - старши икономист в Институт "Отворено общество", за да разберете повече какви са шансовете за опрощаване на дълга на Гърция, има ли рискове за банковия сектор в южната ни съседка, който е свързан с българския, и за това: кой е по-ощетен от кризата с гръцкия външен дълг - гръцките или германските данъкоплатци.
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..