Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След изборната победата на СИРИЗА: Какво ще се случи с гръцкия външен дълг и европейските финанси?

Снимка: БГНЕС

"Гърция обръща страницата, оставяйки в миналото мерките на жестоки икономии и петгодишното унижение" - това бяха едни от първите думи на лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас пред хилядите поддръжници, празнуващи в центъра на Атина изборната победа на радикалната левица СИРИЗА.

След изборите в южната ни съседка вниманието и на политическите, и на финансовите среди в Европа е фокусирано върху въпроса за гръцкия външен дълг, тъй като в предизборната си програма СИРИЗА заложи на обещанието да отмени строгите мерки за икономии и да издейства опрощаването на огромния дълг, достигащ 320 милиарда евро.

Не закъсняха реакциите и на ръководителите на Европейския парламент. Председателят на комисията на ЕП по външна политика Елмар Брок заяви в ефира на германската обществена телевизия "А Ер Де", че сега не може да се говори за намаляване на дълга на Гърция. "Ако в Гърция не се правят реформи и страната не стане конкурентоспособна, то след три - четири години тя отново ще натрупа също толкова задължения", посочи Брок, цитиран от ТАСС в  коментар за изборната победа на  СИРИЗА.


Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц определи победителя в гръцките избори Алексис Ципрас като прагматик, който ще трябва да направи компромиси. В интервю за радио "Дойчландфунк" Шулц казва, че през нощта след изборите е провел дълъг телефонен разговор с Ципрас. "Той добре знае, че ще трябва да направи компромиси" във външната, както и във вътрешната политика, отбелязва председателят на ЕП, цитиран на сайта на "Дойчландфунк". Мартин Шулц допълва, че СИРИЗА ще трябва да направи компромиси и спрямо ЕС и европейските си партньори, тъй като,  ако тя изпълни исканията си, към Гърция вече няма да текат пари. Всъщност няма възможности за изнудване, според Шулц.

За да анализира бъдещето на гръцките и европейските финанси след изборите в Гърция и очаквания конфликт на Атина с европейските партньори по икономическите въпроси, потърсихме икономиста от Институт "Отворено общество" Георги Ангелов. Той напомни, че настоящата спасителна програма изтича в края на февруари, т.е. правителството в Гърция ще има по-малко от месец, за да реагира и трябва много бързо да стигне поне до временно продължаване на програмата, за да не изтекат всички срокове и Гърция да не се окаже "отрязана" от финансовите пазари.

Според Георги Ангелов най-големите последствия от излизане или изгонване на Атина от еврозоната ще бъдат за самата Гърция, тъй като тя ще бъде изключена от ползите от членството и страната ще трябва да се справя сама, без да има достъп до финансиране както от спасителните фондове, така и от Европейската централна банка, и от другите инструменти на еврозоната.

В ефира на Радио София Георги Ангелов изтъкна още, че докато Гърция е в еврозоната и има достъп до помощ и до ликвидност от спасителния фонд и от ЕЦБ, няма нищо фатално да се случи и няма да има някакви особени проблеми. "Въпросът е, ако се стигне до голяма конфронтация между новото правителство и кредиторите, и не се стигне до компромис, посочи икономистът, тогава, разбира се, Гърция ще трябва сама да се справя.... и всъщност тогава ще настъпят тежките времена". Затова според Георги Ангелов е толкова важно бързо да се сключи взаимноизгодно споразумение между Гърция и кредиторите. "Все още страната е твърде слаба, за да се справя сама", заяви анализаторът.

Чуйте цялото интервю на Мария Йорданова с Георги Ангелов - старши икономист в Институт "Отворено общество", за да разберете повече какви са шансовете за опрощаване на дълга на Гърция, има ли рискове за банковия сектор в южната ни съседка, който е свързан с българския, и за това: кой е по-ощетен от кризата с гръцкия външен дълг - гръцките или германските данъкоплатци.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чадър може да ви потрябва, ама срещу слънце или против дъжд?

Слънчево, над Западна България - и облаци, в София - до 30°

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури, ще има условия за градушки. В планинските райони явленията ще са интензивни. Ще продължи да духа до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са..

публикувано на 26.06.24 в 07:15

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58