Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС ни дава близо 123,3 млн. евро за обществени трапезарии и храна за бедните

ЕС отпуска малко повече от 123 300 000 евро за Оперативна програма за храни и подпомагане на най-нуждаещите за този програмен период. Средствата ще отидат за обществени трапезарии и пакети с храна за най-бедните. Това съобщи пред журналисти вицепремиерът по социална политика Ивайло Калфин, предаде БГНЕС.

Калфин поясни, че 85% от сумата се финансира от Европейския фонд за подпомагане, а 15% се финансира от държавата. В предишния програмен период фондът към програмата беше познат като фонд, управляван от Министерството на земеделието и храните и фонд „Земеделие“ с пакети от храна, които се разнасяха на нуждаещите се. В новия период, обаче организацията и изискванията на ЕС са различни.

Според Калфин, най-нуждаещите се, които ще се възползват от хранителните пакети са около 270 000 души. Той заяви, че се надява в периода май-юни тази година пакетите да стигнат до хората. Вторият по-голям стълб на програмата ще бъде за обществените трапезарии. "В момента в България има 180 обществени трапезарии, те се финансират от фонд "Социална закрила" и работят само от ноември до април. Сега ще можем да направим повече обществени трапезарии, които да са целогодишни, като фондът ще финансира закупуването на хранителни продукти, а общините ще финансират тяхната преработка и организацията на трапезариите", зарече се Калфин.

Агенцията за социално подпомагане ще бъде управляващ орган на програмата, като към момента се завършват и процедурите по сертификацията и като управляващ орган. Калфин информира, че в следващите седмици започват процедурите към общините за разширяване на обществените трапезарии и обявяване на обществени поръчки за хранителни продукти, които да бъдат раздадени на най-бедните.

При предишното управление на програмата от ДФЗ имаше доста проблеми. В тази връзка Калфин заяви, че е взета поука от тях. Предстои да се огледа рецептурника и видовете пакети храни, които ще се доставят. Калфин заяви, че се обявява за това стоките с храни да бъдат произведени у нас, а не вносни, както се случваше в предния програмен период.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община ще изготви дългосрочен план за социалното жилищно настаняване

София ще изготви дългосрочен план за социално жилищно настаняване до септември 2025 г. Ангажиментът беше поет на среща между кмета на София Васил Терзиев, заместник-кмета Надежда Бачева и постоянния докладчик по правата на човека към Конгреса на местните и регионалните власти на Съвета на Европа Гудрун Мослер-Тьорнстрьом. Това съобщиха от пресцентъра..

публикувано на 03.06.25 в 20:56
Снимката е илюстративна

В столичния кв.”Изток” тече мащабна кампания по почистване на междублоковите пространства

Мащабна кампания по почистване на междублоковите пространства е в ход в столичния кв.”Изток”, съобщават от районната администрация. В момента екипите на общината работят в района на жп прелеза на ул.”Пиер Дегейтър”.  Премахват се изсъхнали и опасни дървета, подрязват се храсти, повдигат се крони на дърветата, кастрят се клони, опиращи във фасадите..

публикувано на 03.06.25 в 15:07

В София започна второто планово пръскане срещу вредители за 2025 г.

В София започна второто планово пръскане срещу вредители за 2025 г.  Обработките срещу комари и бълхи се изпълняват стриктно по график, при сухо време. Ще бъдат обработвани обществени тревни площи, междублокови пространства, гробища, паркове и градини, както и зони по протежението на улици и булеварди в целия град, съобщават от Столичната община...

публикувано на 03.06.25 в 12:04
Снимката е илюстративна

Денят на "данъчната свобода" тази година "закъсня"

От Института за пазарна икономика са изчислили, че днес настъпва Денят на т.нар. "данъчна свобода". В предишни години той беше по-рано, преди десет години например датата беше 2 май. Това е денят, след който, условно, данъкоплатците работят за себе си, а експертите са установили, че тази година сме изработили рекорден брой дни с данъчен принос към..

публикувано на 03.06.25 в 08:23

Близо 60 хиляди четвъртокласници на национално външно оценяване по БЕЛ

Над 59 000 четвъртокласници, включително и ученици със СОП, се очаква да се явят на национално външно оценяване по български език и литература. Началото е в 10:00 часа. Тестът ще проверява знания и умения за прилагане на основни правила на българския книжовен език, четене и разбиране на текстове, функциониращи в комуникативната практика,..

публикувано на 03.06.25 в 06:45

За какви инициативи младите софиянци са готови да бъдат доброволци?

Младите софиянци са готови за доброволчески инициативи в областта на социалната подкрепа, екологията, културата и грижата за животни, показва допитване, организирано от дирекция "Спорт и младежки дейности" и Клъстер "Мехатроника и автоматизация" в рамките на проект SKYLA, съобщиха от Столичната община. Дейността на новия доброволчески отряд..

публикувано на 02.06.25 в 16:29

Откриват детски кът на Терминал 2 на Летище "Васил Левски"

Детски кът ще бъде официално открит на летище “Васил Левски“ Терминал 2 на 3 юни от 12.00 часа. Той е изграден в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България. В откриването ще участват Рихард Кюнел – директор в генерална дирекция “Комуникации”, отговарящ за Представителствата на Европейската комисия и комуникацията в държавите..

публикувано на 02.06.25 в 15:26