Решихме да съживим тази интересна тема, която освен нас, е вълнувала големите имена на научната фантастика, както в литературата, така и в киното.
Могат да бъдат споменати малка част от тях като сър Артър Кларк, Айзък Азимов, Олдъс Хъксли, Джордж Оруел и кино гигантите Фриц Ланг, Стенли Кубрик, Стивън Спилбърг и Ридли Скот.
Някои ситуации от книгите и филмите се превръщат в реалност, всъщност вече са реалност, особено много в Япония. Все повече японци, работещи по 14 часа на ден, споделят, че им пасва добре на живота виртуална приятелка или приятел, с който връзката не изисква особено губене на време.
Веднага изниква една прясна кино лента "Тя" на Спайк Джоунз, където героят на Хоакин Феникс се влюбва е операционната система Саманта и дори й казва: "Никога не съм обичал някого по начина, по който обичам теб!".
Достатъчна ли е илюзията, за да заобичаш някого и трябва ли и как можем да владеем емоциите си, когато срещу нас някой отговаря също с емоции, но добре програмирани. Хората винаги са използвали игрите, историите и сюжетите, за да създадат симулация на важен житейски опит. Но все пак - един виртуален партньор може ли да бъде здравословна и обогатяваща част от живота ни? И можем ли да владеем със съзнанието си фината нишка между измислица и реалност?
Оказва се, че големите въпроси на срещата с любовта, могат да се превърнат в съвсем контролирани и разумно организирани виртуални връзки, които да превземат безразсъдното пилеене на време в срещи с идеалната илюзия. Едновременно, това е идеалът, към който се стремят повечето хора, да намерят перфектен партньор, в същото време този идеал се ражда не от нечия утроба, а от върховните постижения на науката в имитирането на поведението на човешкото същество. И то не само имитирането, а заличаване на човешките слабости и търсенето на Съвършения интелект.
Ще бъде ли заменен човешкия разум скоро – чуйте какви мнения събраха Юлия и Кони.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..