Танцът на пилон е вид пърформанс, който може да има театрален и варитетен характер. Често бива свързван с 20-те години, бурлеската и нощните клубове, а корените си носи от цирковото изкуство.
Танцът на пилон комбинира сложни акробатични движения, центрирани около вертикалния пилон. Ако потърсим как исторически се развива този танц, можем да видим ХI в. и един индийски обичай, в който мъже танцуват и извършват движения около дървен кол, демонстрирайки ловкост и сила.
Състезавайки се един с друг, те прилагали някои похвати и от йогата. Оригинално от Индия, китайският пилон пък започва да придобива популярност в циркови групи и състави с бурлеска насоченост. Китайските представления са акробатика, която съчетава и танц, съвсем в смисъла на цирковите изпълнения, а често тези пърформанси са имали и съзтезателна насоченост.
След 2000-та година пилонът започва да става част от все повече фитнес клубове и гимнастически салони, в които хората се записват на такива курсове като за упражнения и физическа натовареност.
Много от специалистите по танц на пилон или poledanceсе опитват да разграничат този вид акробатика от асоциациите с еротика и стриптийз. Според някои от тях двете нямат нищо общо и идеите и крайната цел на двата вида представяне е съвсем различна.
Могат ли обаче фантазиите за червено-черни корсети, дантели и жартиери да бъдат заменени така лесно от обикновен гимнастически салон и спортно облекло?
Чуйте анкетата, която направихме из ледените улици на София, за да видите какво е мнението за пилона като цяло на софийските субекти.
Освен това ще ви срещнем и с Антония Новачкова, която е акробатичен артист на пилон, участва в представления, но и организира специални курсове по танц и упражнения на пилон. С нея си говорим за раните, синините, опасностите, но и вдъхновението и страстта на тялото към това занимание. От нея ще чуете и защо много жени се записват на такъв спорт, какво искат да постигнат и как преодоляват границите и трудностите.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..