Този месец в Брюксел се проведе поредният кръг от преговорите между Европа и Америка, като двете страни се ангажираха да организират още два кръга преди юли, както и експертни консултации между тях.
От началото на преговорите по проектоспоразумението през 2013-а досега преговарящите от ЕС и САЩ са прекарали почти 1500 часа заедно. Въпреки това скептицизмът и на Стария континент и отвъд океана нараства. Критиките са свързани с опасенията от размиване на стандартите и липса на регулаторен контрол.
Профсъюзите и природозащитниците обвиняват преговарящите, че поставят интересите на големите корпорации пред защитата на гражданите, работниците и околната среда. Сред чувствителните теми са и държавните поръчки в САЩ, които изглежда са затворен пазар за европейските компании заради т.нар. законодателство „Купувай Америка“.
Вицепрезидентът на Съединените щати Джо Байдън, който беше начело на делегацията, която дойде в Брюксел за осмия кръг на преговорите, каза, че се надява на съществен напредък, но упрекна европейските граждани за липсата на ентусиазъм.
Страните се съгласиха да проведат още два кръга преговори до лятото - един през април, а друг по-късно - до юни, съобщи Игнасио Гарсия-Берсеро - преговарящият от европейска страна. Неговият партньор в разговорите от американска страна Дан Мълейни добави: „Работим на пълна пара - по всички аспекти на прeговорите“.
На този кръг обаче не беше обсъждан въпросът за механизма за уреждане на разногласията между инвеститорите и държавата - ISDS, с който според анализатори компаниите могат да злоупотребяват, за да блокират нежелани разпоредби. Механизмът предвижда арбитраж при търговски спорове на наднационално ниво и на практика може да означава отпадане на отговорностите на транснационалните компании пред съдебната власт и правосъдието в отделните държави.
За да анализира потенциалните заплахи, които може да крие споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции потърсихме Ваня Григорова от Сдружението „Солидарна България“.
По отношение на международния арбитраж тя обясни,че този механизъм не е нов, но напоследък се използва все по-често за атакуване от корпорациите на неудобни за тях регулации.
Като пример за такова дело Ваня Григорова даде приключилия вече процес срещу северната ни съседка Румъния. Делото е заведено от братята Микула. Тяхната компания за бутилиране, регистрирана в Швеция, дълги години е получавала държавни субсидии. С влизането на Румъния в Европейския съюз субсидиите са намалени драстично. Това е и поводът Микула да съдят държавата пред търговския трибунал във Вашингтон. Решението - северната ни съседка трябва да плати 250 млн. долара на частната компания. Същевременно плащанията са забранени от ЕК като недопустима държавна помощ. Изборът пред Румъния е да плати на братята Микула и да бъде санкционирана за това и от ЕК или да не изпълни решението на международния съд, но да бъде конфискувано нейно държавно имущество, което се намира в САЩ.
Според Ваня Григорова Европейският парламент е институцията, към която сега ще са насочени погледите и се възлагат надеждите за изчистването на споразумението от потенциално опасни клаузи.
Чуйте повече подробности по темата.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..