Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС и САЩ ще преговарят още по Споразумението за трансатлантическо партньорство

По въпроса и в Щатите не са на едно мнение

Снимка: Архив
Споразумението за търговия и инвестиции между САЩ и ЕС, което е най-амбициозният досега проект за сближаване на пазарите от двете страни на Атлантика и обединение на двете най-големи икономики в света, има както своите настоятелни привърженици, така и сериозни  противници.

Този месец в Брюксел се проведе поредният кръг от преговорите между Европа и Америка, като двете страни се ангажираха да организират още два кръга  преди юли, както и експертни консултации между тях.

От началото на преговорите по проектоспоразумението през 2013-а досега преговарящите от ЕС и САЩ са прекарали почти 1500 часа заедно. Въпреки това скептицизмът и на Стария континент и отвъд океана нараства. Критиките са свързани с опасенията от размиване на стандартите и липса на регулаторен контрол.

Профсъюзите и природозащитниците обвиняват преговарящите, че поставят интересите на големите корпорации пред защитата на гражданите, работниците и околната среда. Сред чувствителните теми са и държавните поръчки в САЩ, които изглежда са затворен пазар за европейските компании заради т.нар. законодателство „Купувай Америка“.

Вицепрезидентът на Съединените щати Джо Байдън, който беше начело на делегацията, която дойде в Брюксел за осмия кръг на преговорите, каза, че се надява на съществен напредък, но упрекна европейските граждани за липсата на ентусиазъм.

Страните се съгласиха да проведат още два  кръга преговори до лятото - един през април, а друг по-късно - до юни, съобщи Игнасио Гарсия-Берсеро - преговарящият от европейска страна. Неговият партньор в разговорите от американска страна Дан Мълейни добави: „Работим на пълна пара - по всички аспекти на прeговорите“.

На този кръг обаче не беше обсъждан въпросът за механизма за уреждане на разногласията между инвеститорите и държавата  - ISDS, с който според анализатори компаниите могат да злоупотребяват, за да блокират нежелани разпоредби. Механизмът предвижда арбитраж при търговски спорове на наднационално ниво и на практика може да означава  отпадане на отговорностите на транснационалните компании пред съдебната власт и правосъдието в отделните държави.

За да анализира потенциалните заплахи, които може да крие споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции потърсихме Ваня Григорова от Сдружението „Солидарна България“.

По отношение на международния арбитраж тя обясни,че този механизъм не е нов, но напоследък се използва все по-често за атакуване от корпорациите на неудобни за тях регулации.

Като пример за такова дело Ваня Григорова даде приключилия вече процес срещу северната ни съседка Румъния. Делото е заведено от братята Микула. Тяхната компания за бутилиране, регистрирана в Швеция, дълги години е получавала държавни субсидии. С влизането на Румъния в Европейския съюз субсидиите са намалени драстично. Това е и поводът Микула да съдят държавата пред търговския трибунал във Вашингтон. Решението - северната ни съседка трябва да плати 250 млн. долара на частната компания. Същевременно плащанията са забранени от ЕК като недопустима държавна помощ. Изборът пред Румъния е да плати на братята Микула и да бъде санкционирана за това и от ЕК или да не изпълни решението на международния съд, но да бъде конфискувано нейно държавно имущество, което се намира в САЩ.

Според Ваня Григорова Европейският парламент е институцията, към която сега ще са насочени погледите и се възлагат надеждите за изчистването на споразумението от потенциално опасни клаузи.

Чуйте повече подробности по темата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32