Via Aristotelis (Аристотелов път, Задбалкански път) e главна прелетна магистрала за миграция на птиците от Европа към Африка, която пресича Западна България, като свързва Дунав с Бяло море. Пътят започва на северозапад във Видинска област, минава през Врачанския Балкан, откъдето през Искърското дефиле пресича Стара планина и се спуска до Софийското поле. От тук по долината на река Струма достига до Бяло море.
Както показва името му, кулинарната колекция на този блог показва рецепти и идеи най-вече от западната и централната част на България, изпробвани, описани с подробности и снимани лично от автора - непрофесионално и в домашни условия. Готвенето вкъщи предоставя най-големи възможности за експериментиране с продукти и технологии, за творчески нововъведения,за приятно прекарване на времето.
Вероятно заради това кулинарията е едно от най-любимите хобита както за мъже, така и за жени. Домашната кулинария не е обвързана с изчисляване на точни количества на необходими продукти, с разпределяне на порции за продажба или спазване на срокове за приготвяне, които са описани в клиентското меню.
Затова и домашно приготвените ястия, много повече от ресторантските, отговарят на определението кулинарно изкуство. Четете, гответе, експериментирайте и се забавлявайте - това е посланието на блога viaAristotelis, който можете да разгледате от тук.
С водещата на новини в радио София, Мария Йорданова, се срещаме в рубриката ни "Радио петифури", в която си говорим за духа на традиционните изделия на западните и централните части на България, за терапевтичната сила на бавното готвене и концепцията на нейния блог.
Мария създава този блог с цел да сподели някои позабравени рецепти, част от които знае от баба си. Идеята й е просто всички кулинарно изкушени фенове на вкусната храна да разберат нещо любопитно, вкусно и традиционно. Но едно от най-важните неща е да не се бърза и храната да се приготвя с търпение и достатъчно отделено време.
В аудиото ще чуете повече за нейните рецепти, желанието й, което я е накарало да направи този блог и няколко интересни рецепти - например как да си направите софийски милинки, пъстър зелен деликатесен зелник или пък едно пухкаво и фино пандишпанено тесто.
Чуйте.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..