Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Кюстендил Петър Паунов: Като покажеш, че няма двойни стандарти, хората приемат и тежките реформи

Снимка: БГНЕС
Петър Паунов е роден в Кюстендил, там е играл като дете, там е чакал с нетърпение снега ("не като сега") заедно със своите приятели, за да се пързалят на воля, там е имал късмета от първия учебен ден да е в класа на  най-добрата учителка на света, там е продължил да учи в Математическата гимназия (харесвайки най-много химията).

Започва да следва именно химия, но скоро осъзнава, че в условията на прехода няма място за химици и се насочва към правото. Именно по време на практиката си в Кюстендил (преди да се премести в София за няколко години и да се захване предимно с търговско право) той започва да опознава града с всичките му мечти, страдания и надежди.

От 2007 година е градоначалник на Кюстендил. Два пъти в седмицата вечер излиза на площада, за да си говори с хората -"навик, останал от първите протести".

Това са фрагменти от историята на Петър Паунов, разказана от самия него в "Кой кой е..."

Чуйте я, за да разберете как и кога е карал влак за първи път и защо това е станало по "най-бавната линия в Европа", дали може да прескача локви, кои са добрите приятели, които остават (където и по света да са се пръснали те), за синята идея и "синята лимонада, каквато имаше само в Кюстендил", за "профила" на кюстендилеца и защо това е един от най-изстрадалите от промените  градове у нас, за трудните управленски решения, за "войната" с автомобилите на мафията, за едни добри практики, които Кюстендил "въвежда" преди държавата, за книгите, филмите и пътешествията.... които Петър Паунов много обича, но за които откакто е кмет, няма време... И още - за Джани Родари и детството, за животa на колела, за любимите места в София и защо и как Петър Паунов я е "обходил" пеша, за мечтите на един кмет, който вярва, че Кюстендил може да стане "Българският Давос", за уникалната минерална вода на някогашния римски курорт за чудо и приказ, но и за черешите, селата в Кюстендилско и как се печели доверие - историята на Петър Паунови на неговия град.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 13.11.24: Как това НС да направи бюджет за влизане в еврозоната и въобще – бюджет...

Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..

публикувано на 13.11.24 в 18:40

Авария остави без парно големи части на столицата

Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София".  Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..

публикувано на 13.11.24 в 18:03

Демонстрации, забавни експерименти и лекции в Деня на отворените врати на Физическия факултет

Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..

публикувано на 13.11.24 в 17:25
Ясен Цветков

Мисията на доброволеца и културата на доброволчеството в наши дни

Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България  (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..

публикувано на 13.11.24 в 17:17

КНСБ: Има риск минималната заплата да не достигне 1077 лева

Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..

публикувано на 13.11.24 в 16:21

"Джон Атанасов - човекът, който изобрети компютъра"

Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...

публикувано на 13.11.24 в 15:45
Георги Захариев

Георги Захариев: Свръхрегулации допринасят за изоставането на Европа

САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..

публикувано на 13.11.24 в 15:15