Председателят на Обединението на независимите артисти в Германия Кристоф Кнох коментира за радио София кои са най-важните му линии в уъркшопа, който представи в София и как градът може да се превърне в обиталище на интересите на обществото.
"Когато човек прави изкуство се нуждае от пространство, където да го произвежда и пространство, където да го презентира. Въпросът е откъде да се сдобие с него? Другата е една по-дълбока нишка, която е свързана с въпросите на обществото, в каква социална реалност ни се иска да живеем и как да я сътворим, какъв е градът, който искаме? Това е също така и въпросът на кого принадлежи този град? Аз мисля, че градът принадлежи на своите граждани и отговорът е как те използват определени пространства с различни ефекти, историческа памет и дизайн. "
Кристоф Кнох е в България, за да участва в националния форум „Следата“, насочен към завършващи или завършили студенти с театрално образование и бъдещите професионални възможности пред тях. Той коментира германския опит и различни културни политики, отнасящи се до възможностите на независимите артисти и пространства в Германия и България. Той е бил част от екипа на Deutsche Oper am Rhein, Дюселдорф, а по-късно и в операта в Дортмунд. Организатор е на многобройни изложби и литературни събития. През пролетта на 2011 г. Кристоф Кнох започва Mica Мoca Project, независимо пространство, което оставя сериозен отпечатък върху берлинската сцена. Тази година Mica Moca ще бъде част от програмата на фестивала в Авиньон с проекта си DAS HAUS.
Кнох споделя, че хората могат сами да избират къде да правят изкуство:
"Това могат да бъдат постиндустриални сгради, като стари фабрики например, това могат да бъдат стари депа на градския транспорт, и тук, в София, има много красиви подобни пространства, това обаче могат да бъдат и магазини. Никой не казва, че в места като магазините, където си купуваме обувки или панталони, не може да се прави и изкуство."
В интервюто на Юлия Владимирова ще чуете за софийските импулси към независимите пространства в града и какви са стъпките да бъдат по-възможни и успешни.
Планът за обновление и безопасност на подлеза "Ротондата" пред Централната жп гара продължава и през 2025 година. Първият етап започна през миналата пролет и е приключен преди Нова година. Преустановени са течовете, подлезът се освежи с пребоядисване, сменено е цялото осветление. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на район "Сердика"..
На 7 януари Православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Св. Йоан Кръстител е наречен Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Като народен празник Ивановден е част от богатството в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. На Ивановден изтича..
Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Сутринта на отделни места по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна. Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад. Максималните..
В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..
Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари. След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..
От 1 януари ДДС за ресторантьорските услуги отново стана 20%. Причината е, че със започването на годината спря да действа по-ниското облагане от 9%, прието със Закона за ДДС още по времето на ковид кризата и многократно удължавано от тогава. По същата причина от началото на годината отпадна и нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново е 20%. В..