Обществено гласуване, което се проведе до 23 декември, определи три варианта за името на новия руски космически кораб, който се разработва от Ракетно космическата корпорация „Енергия". Най-много гласове получиха наименованията „Гагарин“, „Вектор“ и „Федерация“. В допитването за името на кораба са участвали около 35 хиляди души, като най-активни са били младите хора, а на териториален принцип най-много участници във вота има от Москва и Санкт Петербург, както и сред жителите на Далечния Изток на Русия.
В рамките на конкурса, който започна през август и беше организиран от РКК “Енергия“ с участието на „Роскосмос“ и Обединената ракетно космическа корпорация , бяха получени около 6 хиляди различни предложения за наименованието.
Сред тях, във финалния етап на допитването, „Гагарин“ получи най-много гласове, като 10 389 руски граждани подкрепиха предложението новият проект да носи името на първия космонавт Юрий Гагарин.
Победителят в конкурса ще бъде определен от жури с председател директора на „Роскосмос“ Игор Комаров и ще бъде обявен в средата на януари догодина. На 15 януари ще бъде обявен и победителят сред гласувалите, който ще получи като награда пътуване до космодрума „Байконур“ през пролетта, където ще стане свидетел на изстрелването на кораба „Союз“ за поредната мисия до Международната космическа станция.
Повече за новоразработвания космическият кораб, който в перспектива може да излети до Луната, може да научите от звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..