Пътниците в градския транспорт трябва да пазят билета си за еднократно пътуване или картата за градския транспорт, ако са пострадали при инцидент в превозното средство, защото те са тяхната застраховка, заяви пред Радио София Иво Василев, зам.-директор на "Столичен електротранспорт".
При безконтактните карти е задължителна валидацията на устройствата в превозните средства, в противен случай не може да се докаже, че пътникът е бил там по време на инцидента. Ако пътникът е купил билет от касов апарат в трамваите и тролеите, трябва да пази касовия бон.
Ако пътникът е прегледан на мястото на инцидента от екип на Спешна помощ, то прегледът е безплатен. Ако след това се налага лечение, разходите за него се покриват от застрахователната компания, с която превозвачът има сключен договор.
В превозно средство на "Столичния електротранспорт" застрахователят покрива разходи до 50 хиляди лева. Освен билета или картата са необходими обаче и копие от констативния протокол на "Пътна полиция" при СДВР за произшествието, както и медицински документ от лечебното заведение, където е продължило лечението.
По думите на Василев, по-високата цена на билета за еднократно пътуване, която е в сила от 1 юни, не се отразява на размера на средствата за обезщетение, тъй като договорът на дружеството със застрахователя е за две години и е сключен преди тази дата.
Още за процедурата, при която пострадал пътник получава обезщетение в случай на инцидент - чуйте в прикачения файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..