България е сред страните, които не дадоха жертва на пътя на 21 септември - Европейският ден без загинали на пътя, проведен в страните-членки на Европейската мрежа на службите на пътна полиция - TISPOL.
Инициативата беше първа по рода си на територията на Европейския съюз, а в България заложихме на мотото "Заедно за всеки един човешки живот", коментира пред Радио София инспектор Мария Ботева от ГД "Национална полиция". По думите й, на този ден България се нареди сред 17 страни-членки на TISPOL, които не са отчели жертви на 21 септември.
До момента са обобщени данните от 23 страни от общо 30 членки, каза инспектор Ботева. В този ден войната по пътищата в тези страни е взела 17 жертви, като за сравнение през миналата година те са били 61.
В България на този ден са станали 10 пътно-транспортни произшествия. Ранени са 11 души, двама са с опасност за живота. Седем от произшествията, станали у нас са в населени места. Четири от инцидентите са били с пешеходци, а сред пострадалите са 13-годишно дете, както и движил се неправилно по пътя възрастен мъж, чиято алкохолна проба с дрегер отчела положителен резултат.
Регистрирани три инцидента, допуснати от водачи, седнали зад волана след употреба на алкохол. Едно произшествие е предизвикано от шофьор, управлявал под въздействието на наркотици.
Още подробности може да чуете в прикачения файл!
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..