Чудех се тези дни кое е най-притеснителното около всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада, наричано за по-кратко СЕТА – безскрупулният и безогледен натиск, който една група (отдавна наречена сполучливо „решаващите малцина“) европейски бюрократи прилагат върху една белгийска провинция на фона на многохилядни протести в цяла Европа, откровено лъжливият начин, по който темата се поднася от родните медии, прокарващи недотам забавната версия с „отпадането на визите“ или тоталната апатия и незаинтересованост у „будното българско гражданско общество“.
Белгия обяви съгласието на Валония да подкрепи договора. Досега тя единствена се противопоставяше на СЕТА и настояваше за по-големи гаранции за спазването на стандарти в сферите на екологията, земеделието и правата на европейските работници и потребители. Според белгийските медии победата на Валония е във включването на предпазна клауза за деактивиране на СЕТА за защита на местните фермери, а също и промени в устройството на арбитражите за търговски спорове между компании и правителства.
В Канада властите приветстваха постигнатия консенсус, а медиите прогнозират подписване на споразумението до дни. Официалните лица обаче са далеч по-предпазливи. Според Алекс Лоурънс - говорител на министерството на международната търговия:
„Това е положителен напредък, но работата още не е приключила. Остават допълнителни стъпки преди подписването.“
Какви ще бъдат тези „допълнителни стъпки“ очевидно предстои да разберем, но възможността отново да се озовем в някоя от описаните по-горе категории никак не е малка. И подозирам, че няма да бъдем в една от първите две.
В прикачените звукови файлове може да чуете разговор с Георги Христов от „Солидарна България“ за това какво всъщност представлява СЕТА, а с журналиста Николай Драганов говорим за медийното отразяване на подробностите съпътстващи подписването на споразумението у нас.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..