Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Цветалина Танкова: Стресът и храната са провокиращи фактори за диабет

Проф. Цветалина Танкова
Снимка: УБ по ендокринология

Всеки пети човек с наличие на рисков фактор развива диабет, е показало проучване на Клиниката по диабетология на Университетска болница по ендокринология към Медицинския университет в София. Изследването е обхванало 4500 души. 

По повод Световния ден за борба с диабета - 14 ноември, гост в студиото на Радио София е началникът на клиниката проф. д-р Цветалина Танкова.  Тя определи заболяването като коварно, защото може да се развива без симптоми с години. А води до сериозни увреждания на различни органи и до различни заболявания. 

Захарният диабет тип 2 е генетично заболяване и от факторите на околната среда зависи дали ще се изяви и на каква възраст. Този тип диабет е считан за диабет на възрастните в миналото, сега обаче от него страдат дори деца. А провокиращ фактор може да бъде и нездравословното хранене, и нездравословният режим на хранене.  

"Повечето хора се хранят само вечер, или основното им хранене вечер и казват: аз ям само веднъж на ден, но напълнявам. И като започнат да се хранят по няколко пъти на ден започват да отслабват. Преди години се коментираше, че който яде сладко се разболява от диабет, а не е точно така", каза проф. Танкова. 

Въпросът е с какви количества храна товарим организма! 

"Едно хранене с по-голямо количество храна е един мощен стимул за организма да отделя по-голямо количество инсулин. И така с това нездравословно хранене, с времето инсулинът може да се поизчерпи и човек да развие диабет. Нездравословното хранене включва също приемането на много мазнини, бедни на фибри храни. Не е само сладкото и захарта това, което води до развитието на диабет, а въобще калоричните храни, общият калораж в храната", обясни проф. Танкова.

90% от хората с диабет са с наднормено тегло

Има и хора с нормално тегло, но и те водейки нездравословен начин на живот, въпреки че са си запазили теглото, развиват диабет, най-вече когато имат провокиращ фактор. А той може да е заседналият начин на живот и времето прекарано пред кюмпютъра. По време на физическата активност се подобрява действието на инсулина в организма, контролира се кръвната захар и се поддържа по-нормално телесно тегло. Препоръчват се по 30 минути на ден, като това може да е само ходене или качване по стълби.

Още - за влиянието на алкохола, за приема на медикаменти и начина на лечение - чуйте разговора с проф. д-р Цветалина Танкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57
В Халщат (Австрия) развиват устойчив туризъм

Проф. Соня Милева: Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем

Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе"  проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..

публикувано на 25.11.24 в 12:26