Във времена на криза трябва да се търсят нови подходи за решаване на проблемите. В този принцип вярват и в сдружение "Фабрика за идеи", посветили своята дейност на креативните форми на социална емпатия, които да възродят неработещите обществени системи. Именно такава форма е и идеята за социалното предприемачество, която с плахи стъпки вече навлиза и в нашата страна.
„С либерализацията на пазара и с глобалната икономика ние вече нямаме отношение към хората, които произвеждат стоките ни, и това се отразява на отношенията ни ежедневно. Това, което социалното предприемачество се опитва да направи, е да върне качеството в отношенията и съзнанието, че то има въздействие върху нечий живот“, казва Янина Танева, един от основите двигатели на Фабриката за идеи.
В Дряново се опитваме да направим социално предприятие, което да възкреси тъкачеството в селото, продължава Янина. Идеята е продуктите да бъдат продавани в немскоезичния свят. Процесът обаче е бавен, тъй като от една страна продуктът трябва да е иновативен и да намери своето място на пазара, от друга всички, въвлечени в цикъла на производство, трябва да са удовлетворени от работата си. Първите прототипи обаче вече са факт, а работата по идеята продължава.
Преди броени дни завърши и поредното издание на форума за социална промяна, движена от емпатия, "EMPATHEAST". Организаторите от Фабрика за идеи събраха иноватори от целия свят във Враца - един от най-бедните региони в Европа.
"Тази година "EMPATHEAST" потърси отговор на въпроса "Какво ни свързва във време на разпад и отчуждение?", разказва Янина Танева. А част от лекторите, които се включиха, са Адешола Адетунде Адефиойе, който е израснал в гето в Лос Анджелис, а в момента е градски драматург на Брюксел, както и Bepart от Италия, които представиха едно приложение, позволяващо да виждаме триизмерни промени в градовете, предложени от артисти или граждани.
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..
В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..
Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..
Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..
Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец - с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. По стара традиция Гергьовден поставя началото и на..
Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и вечерта ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. В Западна и Северна България се повишава вероятността за локални значителни количества и градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-югозапад, в Дунавската равнина ще се..
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..