Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

София излезе с трети вариант за приема в първи клас, съобщава СЕГА. Според първоначалния проект на зам.-кмета по образование и култура на София Тодор Чобанов се въвеждаха четири задължителни критерия, свързани с адреса на семейството. Сега един от тях отпадна - постоянният адрес на територията на Столичната община, който трябваше да носи 20 т. Въпреки това адресът остава с най-голяма тежест при класирането в София. Най-много точки - 30, ще носят настоящ и постоянен адрес в административния район на училището. 29 точки ще се дават, ако семейството има само настоящ адрес в района. В случай че настоящият адрес на родителя е различен от административния район на най-близкото училище, детето му ще получи 28 точки.

Общината е преосмислила и тежестта на допълнителните критерии. Дете, завършило подготвителна група в избраното училище, ще получава още 20 точки. Ако семейството има други деца в същото училище, пак се полагат 20 точки. Дете с двама починали родители ще получи допълнително 22 точки. За близост до местоработата на един на родителите ще се дават 10 точки. По 20 точки ще се дават и на дете с един починал родител, дете от многодетно семейство, дете с трайно увреждания над 50%. Добавени са децата в приемни семейства - и за тях ще има по 20 точки допълнително.

Виж повече

Хайки за децата на гурбетчии тръгват по училища и градини, пише МОНИТОР. Целта е да се изясни колко хлапета живеят при баби и дядовци или при роднини, докато родителите им работят в чужбина. „Ще обследваме и при какви условия се отглеждат тези деца и от какво се нуждаят семействата им.“, обясниха от Държавна агенция за закрила на детето. Социалните са категорични, че хлапетата на гурбетчиите попадат в графата „деца в риск“.

Виж повече

Всеки трети, или 34% от българите, вече знае къде ще прекара лятната си отпуска у нас, посочва пред МОНИТОР Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. 14% от сънародниците ни вече са резервирали местата си на родното Черноморие, а около 20 на сто разполагат с втори дом край плажа или имат близки и познати, които ще ги приютят за няколко дни през лятото. Близо 6% пък са потенциалните клиенти, които ще се възползват от различни промоционални програми. Това са най-често възрастни хора и семейства с деца.

Виж повече

Ускоряване на инфлацията и плавно намаление на безработицата в България през 2017 г. очаква Европейската комисия. Това е записано в зимната прогноза на институцията за икономиката на Европейския съюз и еврозоната, научаваме от ТРУД. Експертите от Брюксел оставят без промяна очакванията си за растежа на българската икономика през 2017 г. – 2,9%, а за догодина брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ще регистрира ръст от 2,8%. В доклада се посочва още, че основен двигател на растежа през 2017 г. ще бъде вътрешното търсене, а рисковете пред икономиката са евентуално забавяне на износа, по-слабо усвояване на еврофондовете и политическата несигурност. Освен това се очаква ръстът в туризма да се забави заради “негативните базови ефекти”.

Виж повече

34% от фирмите търсят инвеститор от чужбина, отчита СТАНДАРТ. Това показва анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) за намеренията на бизнеса за разширяване на дейността си зад границата през 2017 г. Тя е направена по електронен път през периода 16-23 януари 2017 г. За 80% от анкетираните мениджъри основният мотив за икономическо сътрудничество с фирми от други страни е износът на български стоки. Една четвърт от фирмите имат интерес към контакти с компании зад границата, за да внасят стоки, които да продават на нашия пазар. Все още малко фирми от България мислят да инвестират в чужбина - само 12% имат намерения да търсят контакти за бъдещата инвестиция извън страната.

Износът на българско вино се очаква да надхвърли 55 млн. лв, разбираме от 24 ЧАСА. За цялата минала година. Актуалните официални данни на Националния статистически ниститут са за периода от януари до октомври. Или за 10 месеца са изнесени общо 22 583 милиона литра вино. Посладните 2 месеца от годината обаче са традиционно силни за експорта на българксо вино, поради което прогнозата е износът да достигне поне 55 млн. лв. В Европейския съюз най-големи почитатели на българското вино са поляците, шведите и англичаните. Извън Евросъюза най-много вино изнасяме за Русия, Китай и Япония.

Японци създадоха "изкуствени пчели" за опрашване, пише СЕГА. Изобретението представлява много малък летателен апарат или мини дрон, оборудван със специален залепващ гел, който помага за обмяната на цветен прашец, пише научното издание "Сайънс алърт". Според създателите на на апарата той ще помогне за запазването на биоразнообразието, на фона на все по-големия брой видове пчели, застрашени от изчезване. И може да има широко приложение както в хранителната индустрия в световен мащаб, така и в селскостопанския сектор.
Виж повече



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС ще гласува отпускането на 1,3 млн. лв. за образователна и спортна инфраструктура

Столичният общински съвет ще гласува отпускането на близо 1,3 млн. лева от средствата на Специализирания общински приватизационен фонд за ремонт на образователна, спортна и социална инфраструктура, съобщават от пресцентъра на СОС. Малко над 330 000 лева ще струва обновяването на сградата на 100 ОУ “Найден Геров". Училището е построено през 1956 г. и..

публикувано на 23.07.25 в 13:22

Два хеликоптера и военни помагат за гасенето на пожари в страната

Военнослужещи с два хеликоптера „Кугар“ от състава на военновъздушните сили се включиха тази сутрин, 23 юли, в погасяването на пожар, възникнал в района на селата Стефан Караджово и Камен връх, община Болярово, информира БГНЕС. Хеликоптерите, снабдени със система  за гасене от въздуха, излетяха в 9:06 ч. от авиобаза "Крумово" и ще подпомагат..

публикувано на 23.07.25 в 11:26
Столичният общински съветник Благовеста Кенарова

Благовеста Кенарова иска критерии и прозрачност при избор на нова банка за парите на София

Столичният общински съветник Благовеста Кенарова отговори с пост на зам.-кмета по финансите на София Иван Василев, който я обвини, също в пост, че заради съветник от ПП парите на общината ще останат в Общинска банка, като така бламирала идеята на кмета Васил Терзиев за избор на нова банка. Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община..

публикувано на 23.07.25 в 10:26

В ж.к. "Дружба 1" и кв. "Ботунец" спира на водоподаването за половин ден

Във връзка с разкриване на уличен водопровод на ул. "Детски мир", от "Софийска вода" предупреждават, че на 23 юли (сряда) се налага спиране на водоподаването от 10:00 до 17:00 часа в района на в.з. Киноцентъра III част. Подмяна на спирателен кран по ул. "Здравец" налага спиране на водоподаването от 9:30 до 21:30 часа в кв. "Ботунец" , в..

публикувано на 23.07.25 в 07:40
Снимката е илюстративна

Кметът на София предлага изменение на ПУП за 215-метрова сграда

С цел възстановяване на законосъобразността и защита на обществения интерес кметът на София Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет (СОС) за изменение на Подробния устройствен план (ПУП) в местност "Кръстова вада", в частта, за която има заявено инвестиционно намерение за изграждане на сграда с височина 215 метра. Докладът на..

публикувано на 22.07.25 в 19:52

Разкриха уникална триъгълна кула от III век в крепостта Кокалянски Урвич

Археолози разкриха триъгълна каменна кула в крепостта Кокалянски Урвич край София, датирана от края на II век – началото III век. Зад уникалното откритие стоят имената на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието е..

публикувано на 22.07.25 в 17:34

Националната библиотека представя изложбата “Търговията в Османската империя (XVII – XIX век)“

Експозицията, разположена в Централното фоайе на Библиотеката, е подготвена от експерти от Направление “Опазване на ръкописно-документално наследство“ и по-специално от отделите: “Ръкописи и старопечатни книги“, “Български исторически архив“ и “Ориенталски сбирки“, съобщават от пресцентъра на Библиотеката. Изложбата се състои от 19 табла, които са..

публикувано на 22.07.25 в 16:10