Под материали на бъдещето се разбират две групи материали - едните са "умни", а другите са с някои необичайни свойства. Това каза в предаването ни инженер Красимир Стайков, доктор в професионално направление "Машинно инженерство" и преподавател в Техническия университет.
"Умните" материали са материали, които самостоятелно реагират на едни или други условия в обкръжаващата среда. Този тип материали приспособяват свойствата си към изменящите се условия и контролират поведението си при външни въздействия. Част от тези материали са измислени в средата на миналия век, продължава още той. Приложението им е както индустриално, така и в бита. Пример за подобни материали, набиращи голяма популярност напоследък, са така наречените самовъзстановяващи се материали. Представете си материал, в който има капсулки с някакъв агент и, когато тръгне да се чупи, този агент се отделя и така става самовъзстановяване на материала. Така на практика в бъдеще можем да имаме вещи, които имат собствена "имунна система".
Има примери и за материали, които биха подобрили градската среда. Тук идва мястото на така наречените пиезоелектрични материали. Едно от приложенията им е в зони с голям човекопоток да се поставят например тротоари от подобен материал и така хората, които стъпват по тях, ще създават електричество. Изчисленията са, че за една минута така може да се генерира електричество за 40 осветителни тела.
Интересно приложение на "умните" материали са и така наречените "умни" опаковки, които могат да сигнализират, когато хранителният продукт в тях е с изтекъл срок на годност. Другата група материали на бъдещето са тези с необичайно по-високи параметри от досега изпозлваните. Графена например е няколко стотин пъти по-здрав от стомата. Автомобилните прозиводители разработват електромобили с купета от графен, които даже да действат като соларни панели и да произвеждат ток в процеса на движение на автомобила.
Още за материалите на бъдещето - чуйте от инж. Красимир Стайков в звуковия файл.
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..
Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..