Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София ще инвестира във високодобавена стойност

Снимка: Добрина Добрева

Инвестиционни проекти за баните с минерална вода в София - Горна баня и Овча купел, както и проект за аква парк в кв. Чепинци представи Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции /СОАПИ/ на първата за годината среща с търговски аташета, съветници по икономическите въпроси и представители на двустранните камари у нас.

23 163 272.7  евро са чуждестранните инвестиции, които са влезли в България от 2000 до 2015 година от 77 държави, като 52,9 на сто /12 111 789.8 евро/ от тях са в София, каза главният изпълнителен директор на Агенцията Владимир Данаилов. Той представи и основните направления, в които София ще инвестира в следващите години като производствата с високодобавена стойност, смарт сити, индустриите, свързани с качеството на живот и здравето на хората, туризъм и т.н.

Сред проектите за бъдещи инвестиции, към които търговските представители на чуждите държави проявиха интерес по време на срещата, бяха проектите за обновяване на Западен парк и Северен Парк, както и този за бъдещия „Сливница Плаза“. Възможностите за развитието на минералните бани в града предизвикаха интерес сред представителите на Чехия, Унгария и Полша.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пункт ще приема опасни отпадъци в столичния район "Люлин"

На 17 октомври (петък) от 10:30 до 18:00 ч . мобилният пункт за опасни отпадъци ще бъде разположен на бул. "Захари Стоянов" № 15 пред районна администрация "Люлин" , съобщават от Столичния инспекторат. Членове на домакинствата ще могат да предават: Лакове и бояджийски материали; Домакински препарати и химикали; Замърсени опаковки..

публикувано на 16.10.25 в 17:35

Жена е в болница след катастрофата с трамваите

Жена е пострадала при катастрофата между два трамвая в София. Тя е получила травма на главата и е настанена в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ в столицата. От там допълниха, че сигналът е подаден в 11:10 часа тази сутрин. Изпратена е линейка, която е стигнала до мястото за 5 минути. Катастрофа с..

публикувано на 16.10.25 в 13:23

Район "Слатина" кани на семеен бадминтон празник

Незабравим празник, пълен със смях, движение и вълнуващи емоции обещават организаторите от столичния район "Слатина" тази събота, на 18 октомври. Събитието ще е от 11.00 до 13.00 ч. в ж.к. “Гео Милев”, стадион “Академик” (до зала „Фестивална“). Целта е да постави фокус върху спорта като естествена част от ежедневието на семейството. Родители и деца ще..

публикувано на 16.10.25 в 12:43
Алберто Попов (в средата) с отличието си, връчено му от кмета Васил Терзиев (вдясно).

Алберт Попов стана "Почетен гражданин на София"

Кметът на София Васил Терзиев и председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров връчиха отличието "Почетен гражданин на София" на скиора Алберт Попов. Решението за удостояването с високото звание беше взето от СОС в знак на признание за спортните му постижения и приноса му за популяризирането на българския спорт. По време на..

публикувано на 16.10.25 в 12:12
Благомир Коцев

Софийският апелативен съд решава дали да пусне от ареста Благомир Коцев

Софийският апелативен съд ще решава дали да пусне от ареста кмета на Варна Благомир Коцев.  Миналия петък първоинстанционният съд не уважи молбата му.  Беше прието, че по делото има достатъчно доказателства, че Коцев е бил част от корупционна схема, действала на територията на община Варна.  Съдът се позова и на разпитан ден преди заседанието свидетел..

публикувано на 16.10.25 в 10:11

Подготвят концепция за буферен паркинг в подножието на Витоша

Столичната община продължава работата по инициативата за по-достъпна и устойчива Витоша. Планината е символ на града, но за мнозина пътят до нея често се превръща в изпитание заради натоварения трафик, липсата на места за паркиране и хаоса в подножието, съобщават от пресцентъра на Столичната община. В търсене на трайно решение, което да направи достъпа..

публикувано на 16.10.25 в 08:01

Над 1 млн. туристи са посетили София от януари до септември

За периода януари - септември 2025 г. столицата отбелязва 10 на сто ръст на туристите и 6 на сто увеличение на нощувките спрямо същия период на 2024 г., съобщиха от Общинското предприятие "Туризъм" (Visit Sofia), позовавайки се на данни от Единната система за туристическа информация - ЕСТИ. Над 1 млн. туристи са посетили София, привлечени от..

публикувано на 15.10.25 в 15:52