Неимунизираните деца повече от обявените, извежда в заглавне ТРУД. Част от личните лекари в страната съобщават, че под натиск и заплахи от страна на родители са принудени да издават бележки за имунизация на децата им, без реално такава да е направена. С това на практика реално ваксинираните са по-малко от действителния им брой. Министерството на здравеопазването не разполага обаче с данни за броя на тези случаи. В европейската седмица на имунопрофилактиката специалисти и педиатри подчертаха, че ваксините могат да предпазят нашите деца от 26 инфекциозни заболявания, които причиняват смърт или тежки увреждания. Въпросните болести все още са заплаха и епидемията от морбили, която бушува у нас и в Европа, е пример в това отношение.
Съвременният имунизационeн календар в България включва задължителни имунизации в детската възраст срещу 11 заразни болести – туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции, морбили, рубеола и паротит.
Целогодишен замърсител на въздуха в София е транспортът и по-точно лошото състояние на пътната инфраструктура и пътната настилка, пише още ТРУД. Това е един от изводите в одита на Сметната палата за общинските мерки за намаляване на замърсяването с фини прахови частици. Има значително намаляване на средногодишните стойности на запрашаване, но нормата за опазване на човешкото здраве все още не е постигната във всички пунктове на измерване. В началото на април Съдът на Европейския съюз в Люксембург осъди България за неспазване на директивата за качеството на въздуха. У нас нивата на запрашаване са най-високите сред всички 28 държави членки.
33 млн. лв. ни струват джигитите без „Гражданска“, отбелязва МОНИТОР. Българската държава, в лицето на Гаранционния фонд, е платила близо 33 млн. лева заради катастрофи с шофьори, които не са имали задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Това е станало за година. 17 млн. лева само са отишли заради инциденти в чужбина. Парите са изплатени през 2016 година и са били по общо 964 катастрофи.
Според изданието един от най-скъпите траншове е отишъл към Гърция където ром без документи, който имал българско гражданство, е убил трима души при инцидент на пътя. Той нямал книжка, нямал и сключена „Гражданска отговорност“, въпреки че управлявал автомобил с българска регистрация. Мъжът вече се намира в затвор в Гърция, където излежава присъдата си.
80% от завършилите туризъм работят друго, четем в СЕГА. Туризмът е най-неперспективната специалност у нас, защото завършилите я студенти масово не работят в тази сфера. 80% от висшистите от това професионално направление не се реализират в туризма, а работят нещо друго. За сравнение, при останалите професионални направления средният процент на реализация на висшистите е 47%, или над два пъти по-добър от този на завършилите туризъм. В същото време фирмите от сектора постоянно се оплакват от липсата на кадри. Заради това от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" бяха заделени 30 млн. лв. за обучение на сезонни работници за три сектора - освен от туризма и строителството и преработващата промишленост.
Купуват сгради за уикенд туристи, съобщава СТАНДАРТ. 30% от всички сделки с луксозни имоти в София са с инвестиционна цел. Причината е, че столицата става все по-предпочитана дестинация за уикенд и градски туризъм. Затова много апартаменти се отдават под наем на хотелски начала, сочи анализ на компанията Unique Estates. Очакваната доходност от подобен бизнес е 5-6%.
Обмислят закон срещу омразата в интернет, пише още СТАНДАРТ. Европейската комисия обмисля законодателни мерки за хармонизиране на това как интернет платформи като "Фейсбук", "Туитър" и "Гугъл" премахват публикации, подстрекаващи към омраза и насилие. Проектът трябва да бъде проект в средата на май.
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..
В Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) е проведена среща със собственика на сградата на "Балкантон" за изясняване на намеренията му, съобщават от Столичната община. Собственикът възстанови желанието си да запази сградата на бившата звукозаписна фирма и пое ангажимент да направи корекции към документацията, въведена по-рано в НАГ...
Ремонтът на столичната улица "Опълченска" спира. Проверки на Министерство на регионалното развитие и благоустройство и Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) са установили наливане на инертни материали в хода на реконструкцията, предаде БГНЕС. Днес от МРРБ потвърдиха сигналите на живущи в района със следното съобщение: "Във връзка..
Аварийно спират топлоподаването в пет столични квартала. От снощи след полунощ е спряно топлоподаването на пет квартала в София – "Студентски град", "Витоша", "Дървеница", "Малинова долина" и "Младост 1", в последния топлата вода и парното са спрени още от неделя вечерта в 22.40 ч. Аварията е на топлоподаващ тръбопровод в двора на болница "Света..
Възрастна жена е пострадала при пожар в къща в Перник. Инцидентът е станал в късния следобед вчера, съобщават от пресцентъра на ОДМВР- Перник. На подадения сигнал реагирали незабавно и локализирали пламъците два екипа пернишки огнеборци. Засегнати от пожара са техника и мебели, опушени са и стените на жилището. Пострадала е 85-годишна жена собственичка..
От днес в Брезник и село Ноевци се въвежда режим на водата, заради спадане на нивото на язовир "Красава". В делничните дни тя ще бъде пускана от 05.30 до 09.00 часа и от 17.30 до 22.00 часа, а в събота и неделя от 07.00 до 21.30 часа. Засилва се мониторинга за качеството на питейната вода, съобщават от Регионалната здравна инспекция.
Окончателно решение между таксиметровите шофьори и оператора на столичния аеропорт във връзка с новата организация на движение, ще има до края на следващата седмица. Днес представители на двете страни обсъдиха недоволството на бранша и намеренията им за продължаване на протестните действия, ако от "СОФ-Kънект" не преразгледат въведеното..