13 песни достигнаха до финала на 48-то издание на конкурса за нова поп и рок песен на БНР. Всички те бяха представени в Първо студио на радиото по време на церемонията, на която бяха връчени и наградите. От тях журито, впечатляващо като състав, с модерно мислене музиканти (плюс един поет) - Живко Петров, Ангел Заберски-син, Валди Тотев, Ясен Велчев (сериозно присъстие на пианисти, както се вижда), Димитър Кърнев, Красимир Гюлмезов - трябваше да определи носителите на двете големи награди.
Големите победители и носители на Голямата награда са група "Сленг" за песента си "Невъзможни неща" (музиката и текста са на новия им вокалист Владимир Михайлов, аранжимента - на цялата група), Втората награда журито присъди на група P.I.F за "Гнездото" (песен с история и послание, както каза Димо Стоянов, след като на булеварда, на който живее, са били изсечени 18 дървета и "аз изразявам своя протест, правейки това, което мога - да пиша песни и да ги изпълнявам).
Всички пяха на живо, в повечето случаи с "живи музиканти", което бе отбелязано като "изключително впечатляващо" от Валди Тотев, който пък се оказа голямо вдъхновение и любим изпълнител на Явор Велчев - Яви, който получи специалната награда на журналистическата гилдия за песента си "Gravity". Той впечатли с непосредственото си поведение, с лекотата на пеенето и с историите, които разказа. Юрист по професия, той е пял някога на "Златния Орфей" като част от формацията "Jazzabell", дълги години "странства", даже "Gravity" е била измислена в Букурещ и записана в Дрезден. Много фънк и фюжън имаше сред песните (добра новина) - споменатият Яви, миналогодишният избран да ни представлява в Грьонинген K-Ross (Росен Кукошаров), който бе сред малкото, които пяха с акомпанимент на запис, но затова пък страхотно, елегантно, много easy някак.
Другата добра новина беше, че всички песни на живо прозвучаха по-добре, отколкото на записите. Много от тях бяха със специално направени и подсилени аранжименти (като песента на Биляна Ангелова в изпълнение на Ана-Мария Янакиева, аранжирана от Венци Благоев). Но да продължа с джаза, фюжъна и фънка и "многото брас" (другата добра новина) - тук трябва да споменем и Михаил Дончев, както и страхотната комбинация между Project Two и Rock Masters с “Don’t Get Me Wrong”. Още една вмятане, което направи Валди Тотев, беше за "тромбона, който се връща на мода". И добре, че е така. Тази вечер негов (на тромбона) впечатляващ представител в няколко от формациите беше Влади Мичев (който свири и във "Фънки Мирикъл", и е "бебето на Биг-бенда", най-младото попълнение).
Продължавам с добрите новини, този път за рока. Хубав, истински, нов, роден рок на български език - това са характерстиките на песента-победител. Чуйте "Невъзможните неща" на Сленг, това е песен, която (вярвам) ще се "върти" много, ще звучи навсякъде и ще бъде един от запомнящите се победители в дългата и (особено на моменти) впечатляваща история на пролетния радиоконкурс. Наживо бе представена с много хъс и много хазарт (в най-хубавия смисъл на тази дума) от новия вокалист на групата Владимир Михайлов. Макар и в намален състав (пианистът на групата Калин Петров не е в България, с гост-барабанист), "Сленг" бяха ...ами бяха страхотни!
Страхотни бяха и “Saint Electric” - тях избра селекционната комисия от музикални редактори и продуценти (водени от мотора на конкурса Мая Райкова) да представят България на фестивала "Евросоник" в Грьонинген. С тяхната “Locked in This Town” започна концерта, фантастичен вокал в лицето на Гриша Георгиев ( на мен ми напомни на Linkin’ Park), китарист от класата на Миро Иванов, Диан Драгиев-Даката на барабаните - все музиканти съ сериозна история, свързана с групи като Сафо, Инфинити, Бейбифейс клан, Обичайните заподозрени. Сега са се "намерили" и скоро ще се появи дебютният им албум.
Това, че се свиреше и пееше на живо доведе до обичайните забавяния, понякога до започвания и спирания, защото "не се чува подложката на точния канал", но всичко това беше за добро. Този път конкурсът беше жив във всяко едно отношение. Освен много фънк и рок, имаше едно чудесно реге (със свежото изпълнение на Ники Бакалов), една много приятна "китарна"миналогодишната носителка на наградата на слушателите Милена Костова (написана от Кънчо Русев, в аранжимент на Ефтим Чакъров)... И да не забравя останалите награди - песен на слушателите стана "Сутрин", с приятен текст, който (както и музиката и аранжимента) е дело на Михаил Недков, изпълнението бе на Теодора Радилова; а наградата за дебют отиде при едно младо, много, много талантливо момиче Сузана Станоева (само глас и китара, много модерно и същевременно напомнящо на Джони Мичел), което всичко си пише само.
Изобщо беше една свежа, непосредствена, с клубно усещане, западняшка даже леко, вечер, далеч от клишетата! Имаше и много надежда, че хубавата българска музика е жива...и чака да я чуете!
/Снимки: Ани Петрова, БНР/
В красива и нетипична концертна програма ще ни потопи съставът на Софийската филхармония "Кварто квартет" с необятната музика на Моцарт. Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19.00 часа. Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер за струнни инструменти. Това..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска. Премиерното изпълнение на Концерта за пиано и оркестър, автор на който е самата Врачанска, ще бъде на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на радиото. Гост-диригент е Константин Добройков, а програмата ще започне с..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска . Премиерното изпълнение на Концерта за пиано и оркестър, автор на който е самата Врачанска, ще бъде на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на радиото . Гост-диригент е Константин Добройков , а програмата ще започне с..
Нидерландската певица Naomi Sharon представя музиката си на фестивала "Евросоник". 29- годишната изпълнителка е сред 15-те номинирани артисти на наградите MMEA. Наоми е родена в Ротердам - градът, който формира нейния музикален вкус и оказва влияние върху творчеството й, в което откриваме елементи и от карибските й корени. Именно..
Софийската опера и балет започва 2025 годна с операта на Джакомо Пучини “Турандот”, с дебют на Александрина Пендачанска в ролята на мистичната китайска принцеса Турандот на 10 януари, а на 11 януари в същата роля, ще чуем Габриела Георгиева. Постановката на акад. Пламен Карталов заслужено се радва на най-високи оценки и нестихващи аплодисменти..
Стартира националната анкета "Музикант на годината 2024" на предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт" на БНР. 34-тото издание на допитването ще се проведе по новия регламент в три етапа: До 28 януари всеки може да направи по едно предложение във всяка от петте категории: Музикант на годината Млад музикант на годината..
ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..