Ето какво обясни проф. Кременски за слушателите на Радио София:
Какво означава геномна диагностика и геномика?
Това у клон от медицинската генетика.
При досегашните изследвания обикновено се проследяваше определен ген, търсеха се конкретни мутации, а това понякога е дълго и скъпо начинание.
Докато геномиката е подход при който се изследват едновременно всички известни гени (5000) или 10-20 панели, в зависимост от показателите. Самото изследване е за един ден.
Условието е да разполагаме с достатъчно голяма база данни, за да са насочим по-точно кои мутации да изследваме. Ние сравняваме с европейски, с международни данни, но трябва да имаме български.
Изключително важно (и по-продължително време) е
разчитането на резултатите.
При всяко изследване съществуват хиляди варианти и трябва да се направи връзката и да се разбере кои от мутациите са свързани със заболяване, кои не са и кои – напротив – дават предимство на индивида. А има и хиляди, чиято роля още не е известна.
Необходим е национален генетичен регистър на болните, национална ДНК банка. Предлагаме и ще бъде пуснат доклад за създаване на Национална програма за генетични изследвания.
Тя включва информиране, консултиране, скрининг за оценяване на рискове от заболявания, диагностика и ако трябва – лечение, както и проследяване на страдащия и семейството му. Иначе безразборното и без нужда изследване може само да предизвика безпокойство и да повиши разходите.
България единствена в ЕС няма национална програма за диагностика и профилактика на генетичните болести.
Има Наредба 26, която субсидира 8-те лаборатории към университетските центрове, но това не е достатъчно.
Национален генетичен регистър не означава списък на болните от дадено заболяване (ние и това нямаме). Генетичните болести са над 7000, поне 160 са диагностицирани, другите са много редки. В генетичния регистър трябва да има и други данни, извън медицинските - за начина на живот на съответния пациент, за околната му среда, за семейството му… Отделните елементи (данни) трябва да се свържат, защото не всичко е в гените.
Какво точно означава генетична болест?
Това е болест, която – при наличието на съответната мутация – не можем да избегнем, независимо от условията на околната среда е начина на живот. Тези фактори могат да повлияят само на тежестта на заболяването или на това дали ще настъпи рано, или ще бъде отложена.
Фактически само 10% от раковите и сърдечносъдовите страдания са генетични. Другите 90 на сто са предразположения.
При генетичното предразположение са засегнати множество гени, но за да се развие болестта, задължително трябва да въздействат фактори на околната среда.
Когато научим за генетично предразположение, ползата е, че можем да се дисциплинираме и да живеем по-здравословно. От друга страна пък може и да ни стресира.
В момента в България е осигурено изследването на всички новородени за 3 лечими заболявания. На бременните пък е осигурено безплатно изследване в 12-14-а седмица за предотвратяване на най-честите хромозомни болести – Даун и още 5-6, нека жените да не чакат 15-20-а седмица. В момента се изследват не повече от 24 000 жени, вероятно защото другите не са информирани.
Има въпросник на нашия сайт, може хората да отговорят на тях и ако са в по-отдалечен край на страната – има начин да не идват в София.
По-трудното е да се намери някой от 19-те специалисти по медицинска генетика (за страната са необходими поне 70), които могат да дават консултации, да тълкуват правилно резултатите. Изходът е въвеждане на телегенетика.
Около 1,5% от ДНК са 20 000 гени. Останалите проценти от огромния геном – около 6 милиарда информационни единици във всяка ДНК, допреди 10 години не знаехме за какво служат. Оказа се, че там има безброй регулаторни места. Регулаторният регион включва и задава скоростта на работа на даден ген.
Гените са устойчиви. Те не се променят, например от околната среда. А регулаторните региони са непрекъснато под натиска на околната среда. Ето ви връзката. А 20-те хиляди гени дават информация за производството на над 1 милион белтъка.
В последните години изненадващо стана ясно, че човек съдържа 10 пъти повече ДНК и геноми от над 1000 вида микроорганизми, с които съжителства непрекъснато.
Ако се наруши балансът между микробиома, който носим и който също е под влияние на околната среда, и нашите гени, които произвеждат белтъци, се достига до заболяване.
Под 1% от редките болести се лекуват, а парите, които се изразходват за болните са огромни. 98 млн. лв. се дават за лечение на няколко стотин заболявания. В същото време за профилактика се отделят 2 млн. лева.
В момента има около 240 лекарства, повечето за ракови заболявания, които обаче са ефективни само при определени генетични характеристики. Тук силата е на генетичните изследвания – чрез тях да се види кога, при кои случаи ще има ефективност скъпото лечение и да се избегнат страничните ефекти, когато няма да има положително повлияване.
Чуйте разговора на Георги Нейков с проф. Иво Кременски.
Очаквайте и продължение на темата в някое от следващите издания на здравното предаване.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...