Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Гърбов: Обичам да работя всичко, в което мога да бъда актьор

4
Тук Христо Гърбов е в роля от филма на Иглика Трифонова „Асансьор за пациенти”
Снимка: siff.bg
Знаете ли, че актьорът Христо Гърбов е учил "Технология на металите металообработващите машини" и защо?

А знаете ли, че още като дете е обичал да наблюдава хората и да се опитва да ги имитира, заради което негов чичо му казва "Ще те набият накъде с този талант, не всички разбират от шега"?

От него ще чуете и как се играе на сцена, когато публиката стреля по теб с карфица или фунийки. Или как да се действа от сцената при почерпен зрител…

Първия си филм снима още когато е на 23 г. Започнал е от Хасковския театър, по късно печели конкурс и попада в Сатиричния театър.

Има десетки, десетки роли в театъра, участия в киното, телевизията и озвучаването (дублажи), както и в радиотеатъра.

Обичах да наблюдавам хората, много се впечатлявах.

Не знаех какво е скука. Още от малък се занимавам с имитация на човешко поведение. После започнах да рисувам, по едно време исках да ставам лекар…

Винаги съм харесвал театъра и съм предпочитал сцената. Въпреки че в театъра обикновено ролите се изграждат трудно и от друга страна известността идва от киното и телевизията. Има много таланти, които не са много известни, защото играят само в театъра.

В киното нещата стават по-бързо, но на сцената усещаш реакцията веднага.

Обичам да работя всичко, където мога да бъда актьор.

Ако те заобича публиката, получаваш толкова много от нея, колкото друго професия не може да ти осигури.

Един откровен разговор с актьора Христо Гърбов за неговото детство, годините му като студент в Театралната академия и за препятствията, през които е преминал, за да бъде днес един от най-обичаните български актьори.

Чуйте и какво е отношението му към идеята да бъде създаден "Кодекс на българския зрител", зародила се в театралните среди след множество случаи на шумни и дори хранещи се по време на представление зрители.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08