Студентите от II и III курс от специалност „Кногоиздаване” към Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) при Софийския университет "Св. Кл. Охридски" издадоха свои собствени книги - по една на курс - посветени на хората на книгата. Това стана с помощта и активното участие на преподавателя си по дисциплината „Учебно издателство-майсторски клас” - Георги Александров. И двете книги са изцяло написани и разработени от студентите. Те са автори, редактори, коректори, дизайнери, пиари. Разделят длъжностите си на групи и дори имат координатори на процесите.
Издателският продукт на второкурсниците се казва „(Не)забравените”.
Това е книга за библиотеките и библиотекарите. Тя разглежда не библиотеката на институция, а мястото ѝ в човешката история. Книгата се състои от 36 текста, които се фокусират върху оцеляването на малките читалищни и училищни библиотеки, но представят също няколко регионални и специализирани библиотеки. Сборникът пресъздава срещите на студентите с библиотекари от всички краища на България. В съдържанието намират място и големи библиотеки в Азия, Холандия и Египет. Включен и разговор с водещ експерт от прочутата Бодлиева библиотека в Оксфорд. Част от материалите навлизат в по-обща проблематика като недостатъчното финансиране и дигитализацията на фондовете. Разкриват се тъжни истории за разпиляването на национализираната Царска библиотека и унищожаването на книги под идеологически диктат, но книгата съдържа и обнадеждаващи факти за достъпа на незрящи до библиотечните фондове и опазването на ценното книжовно наследство в читалища и музейни сбирки.
„Между книгите и хората“ пък е книгата на третокурсниците. В нея се разказва за книжарите и техните лични уникални истории. Любовта към книгата и отдадеността на професията ги обединява и ги превръща в мост „между книгите и хората“. Акцентът в техния издателски продукт също не е върху самите книжарници (особено веригите), а върху човешкия фактор, истинския книжар, който не приема книгата като комерсиален продукт с таргет група, а действително иска да помага на клиентите и читателите. Представени са интересни лични истории, които могат да вдъхновят и мотивират хората, да променят представата им за работата в една книжарница. Акцентът е върху малките независими книжарници. Една от историите е за 2 момичета, които отварят своя книжарница в Лондон. На премиерата на книгата ще има и видео връзка с тях. Според младите издатели няма значение възрастта, на която си, стига това, което правиш да ти харесва. Книгата съдържа 24 авторски текста, 1 от които на Георги Александров.
Oще подробности чуйте в интервюто на Петя Зунгорлиева със студентките Теодора Василева и Мира Ереева.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..