Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата детска градина в "Манастирски ливади" отваря врати до две години

Снимка: youtube.com
Първата детска градина на територията на квартал "Манастирски ливади" ще бъде изградена до края на следващата година. Това каза в откритото студио на "Радиоприемница" главният архитект на район "Триадица" - Иван Шишков. В един от най-младите квартали на София в момента няма нито забавачница, нито училище, което създава изключителни трудности на живеещите в него предимно млади семейства.

Тотална липса на инфраструктура, повече от 10 години изнемогваме от непрекъснатите строежи, а същевременно няма училище, няма детска градина, няма детска площадка. Сега се надяваме на така наречения "зелен остров", който ще представлява детска площадка с малка градинка. Чакахме 2 години да се освободи мястото от един бетонов възел, разказа в предаването Веселина Терзийска, жител на "Манастирски ливади".

Проблемът с бетоновия възел е решен, а до края на 2017-та трябва да бъде завършен и "зеленият остров", стана ясно от думите на архитект Шишков. Работи се и по улица "Костенски водопод" - едно от основните комуникационни трасета в района.

Реконструкцията на улицата предстои да завърши до края на годината. До две години трябва да бъдат завършени отчуждителните процедури по бул. "Тодор Каблешков", след което започва реконструкция и изграждането на трамвайното трасе по него. То ще бъде изградено в целия му габарит, както е предвидено по план на района, обеща арх. Шишков.

Напред във времето остава изграждането на "Зеления клин" - парково пространство, което трябва да започне от ниската част на "Манастирски ливади" и да стигне до Околовръстния път на София.

Строителство на частните терени в централната част на "Южен парк", който също влиза в границите на район "Триадица", няма да има, увери главният архитект на района.

По думите му, през 90-те години вече изградени паркови територии са били реститутирани по силата на съдебни решения, но към момента собствениците на тези имоти биха могли единствено да получат обзщетение за тях. По отношение на частните имоти в посока квартал "Хладилника" обаче, по силата на Общия устройствен план има възможност за изграждане на спортна инфраструктура, тъй като тези територии не се считат за усвоено парково пространство.

Целия разговор с Иван Шишков и Веселина  - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е   базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“  на проф...

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..

публикувано на 06.05.25 в 12:35

Историята на 69 български генерали в третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946"

В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..

публикувано на 06.05.25 в 11:55

Вход свободен в Националния военноисторически музей

Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..

публикувано на 06.05.25 в 10:11
Цар Борис III на Гергьовденския парад в София на 6 май 1941 г.

Гергьовденският парад в София на 6 май 1941 г.

Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..

публикувано на 06.05.25 в 09:08