Умеем ли да изграждаме теза, а след това да я защитаваме с логични аргументи? За това се замислихме в "Радиоприемница", провокирани от поредицата неадекватни изказвания, които ни заливат в публичното пространство. Затова в студиото поканихме Лъчезара Тонева и Дарио Крус от "Асоциация Дебати София", за да поговорим за изкуството на водене на аргументиран диалог.
Започнах да се заминавам с дебати още в училище. Моят брат членуваше в клуба по дебати в училището ни в Шумен и на мен ми беше достатъчна една среща, за да ме грабне идеята, да се влюбя в дебатите и самата атмосфера да структурираш думите и диалога си, разказва Лъчезара, която в момента е трети курс в специалност "Право".
Аз започнах също от училище. Имах много приятели, които се занимават с дебати и един ден отидох, стана ми много интересно, защото се обсъждат теми, които бягат от полезрението на учениците по принцип - социални проблеми, междунардни отношения и т.н. И това ме грабна - нуждата да дърпаш все повече знания за себе си, които те обогатяват и оттам насетне можеш да спориш в много различни сфери и да видиш защо хората вярват в дадени неща и да си създадеш мнение за себе си, продължава Дарио, който също следва "Право".
Дебатът е един много добре конструиран спор и това, което се изисква, за да бъдеш добър дебатьор, е добре обособени знания, богата обща култура и умението да я използваш спрямо темата, по която дебатираш, продължават Дарио и Лъчезара.
Темите в дебатите се формулират така, че да дадат равно поле за абсолютно всички, които да могат да спорят за едно изначално нещо, което е проблематично. След като вече е дадена темата, се разпределят и позициите "за" и "против", като отборите нямат право сами да избират коя теза ще защитават. Първата стъпка за отборите е да идентифицират поставения проблем, след това групата хора, ощетени от него, след което какво за тях би било най-добре да се случи оттук нататък.
Много дълбоко трябва да се ангажираш с това какво твоят опонент ти казва, за да си стойностен дебатьор, уточнява Лъчезара. Ако си възприел идеята за дебати, в твоята глава се заражда една лампичка, която те кара да поставяш под въпрос информацията, която ти е давана, да се интересуваш от нейните източници и достоверността й, а също така и да стуктурираш мисълта си.
Този уикенд "Асоциация Дебати София" организира първото по рода си у нас Национално студентско състезание по дебати, за което можете да научите повече тук https://www.facebook.com/events/236848886839901/?fref=ts.
А разговора ни с Дарио и Лъчезара вижте във видеото.
Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..
Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..
Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..
С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..