Умеем ли да изграждаме теза, а след това да я защитаваме с логични аргументи? За това се замислихме в "Радиоприемница", провокирани от поредицата неадекватни изказвания, които ни заливат в публичното пространство. Затова в студиото поканихме Лъчезара Тонева и Дарио Крус от "Асоциация Дебати София", за да поговорим за изкуството на водене на аргументиран диалог.
Започнах да се заминавам с дебати още в училище. Моят брат членуваше в клуба по дебати в училището ни в Шумен и на мен ми беше достатъчна една среща, за да ме грабне идеята, да се влюбя в дебатите и самата атмосфера да структурираш думите и диалога си, разказва Лъчезара, която в момента е трети курс в специалност "Право".
Аз започнах също от училище. Имах много приятели, които се занимават с дебати и един ден отидох, стана ми много интересно, защото се обсъждат теми, които бягат от полезрението на учениците по принцип - социални проблеми, междунардни отношения и т.н. И това ме грабна - нуждата да дърпаш все повече знания за себе си, които те обогатяват и оттам насетне можеш да спориш в много различни сфери и да видиш защо хората вярват в дадени неща и да си създадеш мнение за себе си, продължава Дарио, който също следва "Право".
Дебатът е един много добре конструиран спор и това, което се изисква, за да бъдеш добър дебатьор, е добре обособени знания, богата обща култура и умението да я използваш спрямо темата, по която дебатираш, продължават Дарио и Лъчезара.
Темите в дебатите се формулират така, че да дадат равно поле за абсолютно всички, които да могат да спорят за едно изначално нещо, което е проблематично. След като вече е дадена темата, се разпределят и позициите "за" и "против", като отборите нямат право сами да избират коя теза ще защитават. Първата стъпка за отборите е да идентифицират поставения проблем, след това групата хора, ощетени от него, след което какво за тях би било най-добре да се случи оттук нататък.
Много дълбоко трябва да се ангажираш с това какво твоят опонент ти казва, за да си стойностен дебатьор, уточнява Лъчезара. Ако си възприел идеята за дебати, в твоята глава се заражда една лампичка, която те кара да поставяш под въпрос информацията, която ти е давана, да се интересуваш от нейните източници и достоверността й, а също така и да стуктурираш мисълта си.
Този уикенд "Асоциация Дебати София" организира първото по рода си у нас Национално студентско състезание по дебати, за което можете да научите повече тук https://www.facebook.com/events/236848886839901/?fref=ts.
А разговора ни с Дарио и Лъчезара вижте във видеото.
През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..
Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА. Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..
На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..
“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..
Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..
Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..
Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..