НЗОК планира рекорден ръст в парите за болници и лекарства, информира СЕГА. Двойно по-голям ще е ръстът в бюджета на здравната каса за 2018 г. в сравнение с предните години и традиционно ще отиде за болници и лекарства - перата с най-големи преразходи и съмнителен контрол при разходването на средствата. Парите на НЗОК догодина ще скочат с 407 милиона лева, като общо бюджетът ще е над 3.8 милиарда лева, стана ясно след заседание на надзорния съвет на касата. В последните години най-голямото увеличение на бюджета беше за тази - с под 250 млн. лв.
Най-голям ще е ръстът за болнична помощ, за която за 2018 г. са предвидени 1.802 млрд. лева, обяви новоназначеният говорител на надзорния съвет Мария Петкова. За тази година за болници в бюджета имаше 1.457 млрд. лв. Не се съобщава да са набелязани мерки за повече контрол и промяна в модела - касата спуска бюджети на всяка болница, не отказва договори на новопоявилите се и продължава да финансира всяка структура, която си е набавила нужните кадри и апаратура.
Грипът ни атакува в края на януари, четем в МОНИТОР. Това е прогнозата на главния епидемиолог д-р Ангел Кунчев. По думите му възможно е да има паралелна циркулация на 2 или 3 вируса. "Мичиган" се очертава като класически протичащ вирус и не се очакват изненади. Трудно е да се каже колко интензивна ще бъде епидемията, посочи д-р Кунчев. Според него не са много хората, които имат изградени антитела срещу вируса "Мичиган" и това му дава възможност да зарази повече хора, които не са имунизирани. Освен "Мичиган" било възможно да ни атакува и вирусът "Хонконг", който е познат от миналата година.
Ще съдят за корупция и лекари, учители и общински служители, посочва 24 ЧАСА. Тази възможност се създава с промените в Наказателния кодекс, които предлага Министерството на правосъдието. Проектът е публикуван за едномесечно обществено обсъждане. Предложенията засягат корупционните престъпления. Една част от тях са в резултат на препоръките, които през 2016 г. дадоха европейските прокурори, проверявали работата на българските си колеги. Евромагистратите останали изненадани, че у нас за т.нар. длъжностни престъпления се разследват само хора на държавна работа. Новите текстове ще дадат възможност за корупция и търговия с влияние на съд да се дават и хора от частния сектор, управители на консорциуми, лекари и учители, общински служители. Според експертите досега в закона не е намерила място смяната на държавната с частната собственост и се получила противоречива съдебна практика.
Отпада легализацията на дипломите от над 50 държави, пише ТРУД. Министерството на образованието и науката ще предложи на Министерския съвет да бъде облекчена процедурата за признаване у нас на дипломите на студенти, завършили в страни по Лисабонската конвенция. Ще отпадне изискването за легализация и полагане на апостил. С цел намаляване на административната тежест автентичността на даден образователен документ ще се проверява директно от официални регистри, бази данни на институции за висше образование, развитие на мрежата от Националните информационни центрове за академично признаване и мобилност ENIC-NARIC и др. Като първа крачка към облекчаване на административната тежест през 2016 г. бе премахнато изискването за легализация или полагане на апостил върху документите, издадени от образователни институции в страни членки на Европейския съюз.Над половината деца бежанци у нас не ходят на училище, отбелязва СЕГА, позовавайки се на данни, съобщени от зам. просветния министър Деница Сачева. В същото време броят на непридружените деца бежанци расте драстично, сочат пък данни на Синдиката на българските учители. Тази година на възраст за училищно и предучилищно образование са 359 деца, от които 275 би следвало вече да са в училище. Към началото на учебната 2017/18 г. обаче в системата са се записали едва 112 деца, от които 10 дори вече са напуснали. Зам.-министър Сачева призна, че институциите тепърва има много да работят за образователната интеграция на децата мигранти, тъй като проблемът ще става все по-актуален в следващите години. Сред мерките тя посочи проекти на МОН на учебни програми по български език за чужденци, които скоро трябва да бъдат одобрени.
3000 машини готови да ринат сняг по шосетата, извежда в заглавие МОНИТОР. Зимното поддържане на пътищата се въвежда най-рано от 1 ноември в зависимост от метеорологичните прогнози. Заради големите разлики в температурите в светлата и тъмната част на денонощието през последните седмици от АПИ предупреждават водачите и шофьорите да подготвят автомобилите за движение при зимни условия своевременно. Причината е, че макар през деня температурите да са високи, по планинските проходи и усойните места рано сутрин е възможно да се образуват поледици и настилките да са хлъзгави. Според експерти от пътния бранш зимното поддържане на шосетата с химикали срещу заледяване е около 10 пъти по-скъпо в сравнение с разхвърлянето на луга.
Продажбите на нови коли у нас с ръст над 18%, според друга тема в МОНИТОР. България продължава и през деветия месец на годината да бъде сред европейските лидери по ръст на продажбите на нови автомобили. Това показват данните на Асоциацията на европейските производители на автомобили. Πpeз септември y нac ca пpoдaдeни 2542 нoви aвтoмoбилa - c 18.4% пoвeчe, oтĸoлĸoтo преди година. Зa цялaтa гoдинa дo нaчaлoтo нa oĸтoмвpи pъcтът e 18.1%, a oбщият бpoй нa пpoдaжбитe - 22 098 коли.
Като цяло септември обаче не е силен месец за европейските производители. B цeлия Eвpoпeйcĸи cъюз пpeз месеца e зaпиcaн cпaд oт 2% дo 1 427 105 нoви aвтoмoбилa, нo тoй e ĸoмпeнcиpaн oт пoчти пocтoянния pъcт oт нaчaлoтo нa гoдинaтa. Taĸa в цeлия блoĸ ca пpoдaдeни 11 660 121 нoви aвтoмoбилa, pъcт oт 3.7%.
Виж повечеИзвършените разплащания от Столичната община през ноември 2024 г. са в размер на 90.8 млн. лв ., заредени са лимити за финансиране на разплащания на разходи на районните администрации – 119.8 млн. лв ., както и към второстепенни и третостепенни разпоредители – 29.4 млн. лв . Подробната справка показва, че за транспорт са похарчени над..
Над 12 000 носители на традицията ще вземат участие в Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва” в Перник, съобщиха организаторите. Тазгодишното му издание е 31-во поред и ще се проведе от 24 до 26 януари. Гръбнакът на фестивала, който е сред най-мащабните събития в страната, са сурвакарските групи от Пернишко. Заедно с тях през трите дни на..
Преговорите за Колективен трудов договор в „Столичен автотранспорт“ продължават на 8 януари от 10.00 часа в сградата на Столичната община. Разговорите продължават по спорните текстове в КТД, касаещи плащанията и условията на труд. По време на последните преговори, които се състояха на 23 декември миналата година, бяха договорени общите положения на..
От днес започва изплащането на пенсиите, което ще завърши на 20-о число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод, парите ще бъдат преведени също днес. Обезщетенията за безработица ще се..
Благородна Здравкова заема позицията заместник-кмет на София по направление ''Култура, образование, спорт и младежки дейности'' от 7 януари, съобщиха от Столичната община. До момента тази длъжност се изпълняваше от Яна Генова. Здравкова има дългогодишен административен и управленски опит в сферата на културата. От 1995 г. работи изцяло в..
През изминалата година са демонтирани 324 антипаркинг съоръжения, неправомерно поставени на терени общинска собственост , съобщиха от Столичния инспекторат. Нарушителите монтират скоби, защото са подвижни – в междублокови пространства, на тротоари – навсякъде, където може да се разположи автомобил. Най-често обяснението е свързано с..
Проектът за лифт, който да води към планината Витоша, ще отнеме поне две години. Няма да е тази зима, каза днес кметът Васил Терзиев и припомни, че обещанието на екипа му е, такъв да бъде представен до края на мандата, информира БГНЕС. Столичната община работи активно за намаляване на трафика към Витоша, както и за това да има по-добър достъп до..