С 30% по-скъп е животът в София в сравнение с останалата част от страната, пише ТРУД. 750,83 лева на месец са необходими за издръжката на човек от четиричленно домакинство в столицата, при 575,28 лева средно за България. Това показват данни от изследване на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към КНСБ. Профсъюзите представиха за първи път методика за изчисляване на издръжката на живота в София-столица. От КНСБ пресмятат, че за да живее нормално едно семейство в България и да посреща основни потребности, свързани с изхранване, здравеопазване и образование, през третото тримесечие на годината са необходими общо 2301 лева на месец. Ако живее в София обаче на четиричленно домакинство от двама родители и две деца са му нужни не по-малко от 3003,32 лева на месец. “По-високият размер се дължи на по-различната структура на потребление – наеми, транспорт, отопление, услуги. Следователно брутната работна заплата за 2-ма работещи с 2 деца в столицата трябва да е не по- ниска от 1924 лева, за да се осигурят необходими средства за издръжка на живота”, уточняват от синдиката. Преди дни НСИ обяви, че средната заплата в София-град към края на септември е 1427 лева, която е с повече от 20% по-ниска от необходимата сума.
Виж повече
Над половината от дадените на съд от топлофикациите в страната са възрастни и болни хора с мизерни пенсии. Това алармира Емил Георгиев главен секретар на Федерацията на потребителите в България, цитиран от МОНИТОР. Той припомни, че за нежеланието на властта да се хармонизира Законът за енергетиката с Директива 83/2012 на ЕС. „Съгласно тази директива потребителят не е задължен да ползва услуга, която не желае да ползва, или да заплаща за непредоставена услуга, каквито са безбройните случаи за заплащане за сградна инсталация. Така топлофикационните дружества прилагат законодателството избирателно, така, както дяволът чете евангелието. Защото в преходните и заключителни разпоредби на закона е записано, че в случай на противоречие между два закона приоритет има този, който в по-висока степен защитава интересите на потребителите, т. е. Законът за защита на потребителя. Резултатът от това разминаване е печален - издевателство над абонатите. Така например „Топлофикация“ - София досега е завела към 15 хиляди съдебни дела“, обясни Георгиев. Той разказа за осъдена възрастна жена за задължение от 3 лв., която трябва да плати 350 лв. „А при образуването на съдебно производство за издаване на заповед за изпълнение се начисляват адвокатски възнаграждения на стойност от 300 до 900 лв.
Виж повече
От няколко дни ограждения на реституиран терен почти блокират входа на бл. 44 в столичния кв. "Павлово". Живеещите в него се оплакват, че поставената от собственика на парцела ограда само на няколко метра от блока ограничава достъпа на линейки и пожарни коли до него, съобщава СЕГА. По думите им в заградения терен собственикът му смята да строи жилищна сграда. Собствениците в блока са подали жалби още в началото на т.г. до председателя на Столичния общински съвет Елен Герджиков и главния архитект на София Здравко Здравков. Все още обаче нямало отговор от тях. Хората разказаха още, че строежът на блока е започнал по времето на социализма, но нотариалните си актове те са получили през 1996 г. "Откупили сме право на строеж, допълнително сме плащали средства за озеленяване", каза един от тях. Оказало се, че наследникът на собственици, които са били обезщетени, когато е започнало строителството, е успял да си върне двора на баба си и сега има намерение да строи.
Виж повече
Искане за частично изменение на сега действащия План за управление на Национален парк „Пирин” внесе в Министерството на околната среда и водите кметът на община Банско Георги Икономов, информира ТРУД. Причината е, че сега действащият план забранява изграждане на нови писти и лифтове в Ски-зона „Банско” В същото време новият план, който се изработва от 2012 г., тоест над 5 години, все още не може да влезе в сила заради съдебни дела, заведени от шепа „екологични” организации. Георги Икономов припомни в официална позиция до медиите, че частичното изменение на действащия стар план не е скорошна идея – тази процедура беше започната още в началото на 2013 година, по времето на първия кабинет на ГЕРБ. Тогава всички административни процедури бяха преминати успешно, като оставаше стопирана. Впоследствие редица служебни правителства не пожелаха да се занимават с тази тема, като се позоваваха, че съвсем скоро ще влезе в действие новия план, което все още не се е случило. А тази актуализация се прави задължително на всеки 10 години и трябваше да бъде приета още през 2014-а. Но започнаха атаките в съда, които и до днес спират влизането в сила на новия документ, както и дори предложение за втори лифт.
Виж повече
Без увеличение в цените на болничната помощ, фалитите на лечебни заведения ще продължават. Това каза д-р Галинка Павлова, зам.- председател на Българския лекарски съюз, цитирана от 24 ЧАСА. По думите ѝ бюджетът за следващата година предвижда увеличение на парите за здраве, но са необходими още около 50% увеличение, за да се покрият нуждите в здравната система. Д-р Павлова добави, че фалити на болници, липса на специалисти и нередности при търговията с медикаменти са само част от проблемите, с които новият здравен министър ще трябва да се справи. Очакванията обаче са за диалогичност и експертно отношение, без лобизъм, обясни Павлова.
Виж повече
Няма данни бившият здравен министър Николай Петров да е извършил престъпление като директор на Военномедицинска академия, но има нарушения по обществените поръчки, за което се носи административнонаказателна отговорност, съобщава СЕГА. Това са изводите от проверка на Военноапелативната прокуратура. Тя беше назначена след оставката на министъра, предизвикана от телевизионно предаване. Репортажът се базираше на одит на МО, в който пише, че като началник на ВМА Петров е сключил договор със зет си за доставка на медицински изделия. Одитът е постъпил в прокуратурата през март. На 7 юни наблюдаващият военен прокурор майор Адалберт Кръстев е отказал да образува наказателно производство. Ден по-късно постановлението е изпратено на министъра на отбраната и на началника на ВМА, но не е обжалвано. Проверката на Военноапелативната прокуратура потвърждава отказа за образуване на разследване, но констатира, че проверката е била "непълна, а наблюдаващият прокурор не е осъществил необходимия контрол над работата на военния следовател".
Виж повече
Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента. За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..
Безплатна минерална вода беше раздавана днес и столичния район "Илинден" – пред Трета градска болница и на спирка "Оряхово". Раздаването на безплатна вода ще продължи и утре – 25 юли (петък), от 10:00 ч. на същите локации, съобщава районният кмет Емил Бранчевски. Освен за хората, беше помислено и за животните. Купички с вода бяха..
Започна основен ремонт на покрива на стария корпус на 49 детска градина "Радост" в ж.к. "Дианабад", съобщават от районната администрация на "Изгрев". "Възползвайки се от лятото, само след броени седмици, ще успеем да сложим окончателен край на дългогодишните течове в стаите на децата, коридорите и сервизните помещения на старата сграда. Детската..
Администрацията на столичния район "Витоша" предлага зони със специфични изисквания да бъдат преотредени за строителство на еднофамилни и двуфамилни сгради. Идеята е да се предотврати презастрояването в кварталите. "С тази промяна ще ограничим безконтролното строителство на високи и мащабни сгради, които водят до пренаселване и натоварване на..
Мобилният пункт за опасни отпадъци ще бъде в столичния район "Подуяне" на 24 юли. Домакинствата ще могат да се предадат в четвъртък от 11:00 до 19:00 ч. на паркинга пред районна администрация "Подуяне" - на ул. "Плакалница" № 51. От Столичния инспекторат припомнят, че в мобилните пунктове може да се предават: ● Лакове и бояджийски..
Столичният общински съвет ще гласува отпускането на близо 1,3 млн. лева от средствата на Специализирания общински приватизационен фонд за ремонт на образователна, спортна и социална инфраструктура, съобщават от пресцентъра на СОС. Малко над 330 000 лева ще струва обновяването на сградата на 100 ОУ “Найден Геров". Училището е построено през 1956 г. и..
Военнослужещи с два хеликоптера „Кугар“ от състава на военновъздушните сили се включиха тази сутрин, 23 юли, в погасяването на пожар, възникнал в района на селата Стефан Караджово и Камен връх, община Болярово, информира БГНЕС. Хеликоптерите, снабдени със система за гасене от въздуха, излетяха в 9:06 ч. от авиобаза "Крумово" и ще подпомагат..