Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Армин Ян Хофман - един австриец, който завладя България с гласа си

Снимка: Армин Ян Хофман

Гостът ни в предаването „Кой кой е“ е роден във Виена, но от няколко години живее в София. Още от дете той има страст към музиката, а първото си изпълнение записва през 1992 година. По-голямата част от песните му са немски шлагери и вече няколко години поред забавлява гостите на Коледните базари в столицата. Той има издадени два албума и притежава гласа, чара и харизмата, които карат хората да затанцуват, веднага щом чуят неговите песни. Представяме ви певецът Армин Ян Хофман.


Нашият гост казва, че се чувства много добре в България. Най-забавните ситуации, в които попада, когато идва в нашата страна, са свързани с българския език и жестовете с глава, чрез които хората изразяват съгласие или отрицание.

В началото винаги използвах речник, за да говоря. Един път бях в кафенето. Исках да поръчам двойно кафе с мляко и сода. Под масата държах речника и казах на сервитьорката „Може ли едно двойно кафе и газирана вода“. Тя поклати глава настрани. Аз с учудване казах „Но защо не, аз мога да ги заплатя“. Чак в последствие се разбрахме.

СнимкаВъпреки трудностите с езика, Армин споделя, че в София работи по-спокойно и се чувства много продуктивен. Той има участия в различни концерти, конкурси, коледни сбирки и базари, Октобърфест, участва в заснемането на филми и музикални клипове на български изпълнители. Страстта му към музиката се запалва, когато е още в детската градина:

Когато бях дете знаех една песничка за магданоза. Изпълнявах я в детската градина. Учителката толкова много я хареса, че я научи наизуст и я преподаваше в клас на останалите. В училище участвах в хор, където пеехме Бийтълс, Елвис Пресли. Тогава  започнах и да пиша песни.

Първата песен, която Армин Ян Хофман записва в България е „Ich hab sehnsucht nach dir“ - „Копнея за теб“, която е изключително мелодична и има способността да накара всеки да затанцува. Тази година музикантът представи нов аранжимент на песента си „Писмо до дядо Коледа“. Изпълнението е нежно и с красиво звучене, а текстът разкрива една лична емоционална история на нашия гост.

Армин Ян Хофман казва, че ще продължава да радва аудиторията с традиционни шлагери и през 2018 година, а за 14 февруари ще ни изненада с нова романтична песен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00