Тази неделя на 31 декември в предаването „Кой кой е“ гостуват Веско Пантелеев-Ешкенази и Мартин Пантелеев. Двама световноизвестни музиканти, които изнасят концерти не само в Европа, но и в Африка, Азия, Съединените щати, Нова Зеландия и изобщо в цял свят.
Двамата братя рядко се срещат на една сцена, но когато това стане публиката винаги остава очарована. Олга Добрева успя да разговаря с тях точно след концерта в София им тази година, който беше в края на месец октомври в зала България. Преди това те изнесоха концерт в Плевен.
Защо само в София и Плевен?
Много искаме да обиколим абсолютно цяла България и постепенно ще го направим“, споделя маестро Мартин Пантелеев. Всички ни питат а кога ще дойдете тук, а кога ще отидете там? По-нататък ще има и нови дати, обещава диригентът.
България си остава нашата най-важна сцена, и това не го казвам, за да бъда любезен, просто тука сме отраснали и тука са не само нашите родители, но и хората, които са ни следи от малки, от музикалното училище до първите ни изяви в зала „България“ после и изявите ни в другите градове. България е една изключително важна за нас сцена и място, казва развълнувано маестро Пантелеев.
Аз мисля, че като говорим за патриотизъм това спада към истинския патриотизъм да не забравиш страната си, въпреки че живееш и твориш извън нея, допълва Веско Ешкенази.
Ние като музиканти не принадлежим на едно място и по принцип избираме да живеем някъде, където можем да имаме по-голяма изява. Това е част от работата ни, няма как да е друго яче. Друг е въпросът дали вече се връщаш там откъдето си почнал. За нас това се оказва много важно и се надявам повече колеги да го правят, обяснява виртуозът на цигулката.
Веско Ешкенази и Мартин Пантелеев се раждат в семейство на музиканти. И двамата завършват музикалното училище в София „Любомир Пипков“, а след това Националната музикална академия „Панчо Владигеров“. Баща им е първи кларнетист в Софийска филхармония, а майка им е виолистка в оркестъра на Софийската опера и балет. Преподаватели на Веско Ешкенази са проф. Петър Христосков и Ангелина Атанасова, а на Мартин Пантелеев Йосиф Радионов, академик Васил Казанджиев и проф. Пламен Джуров. Голямо влияние върху тях оказва и проф. Ифра Нийман от Лондонския Гилдхол скул. От 1999 година Веско е концерт майстор в Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам, по това време Мартин е втори диригент на Филхармония на нациите, По-късно е поканен за гост диригент на Софийската филхармония, а през 2011 до 2016 е главен диригент. И двамата изнасят концерти в цял Свят- Япония, Юбна Корея, Китай, Нова Зеландия Южна Африка, но са изключително щастливи в редките случаи, когато се събират на една сцена, особено на родна. Носители са на много родни и международни награди и отличия. По-големият брат е Веско, роден на 3 март 1970, а Мартин е роден на 10 май 1976. И двамата участват в образователните програми по музика „Фортисимо“, организирани от братовчед им Максим Ешкенази. Веско води и майсторски класове по цигулка.
Това ли е пътят към младите хора?
Срещата с младите хора е винаги много важна, признава Веско Ешкенази. Когато те идват в залата и ни виждат да творим и разбират, че това нещо е много интересно, нещо, което може би би ги интересувало изобщо в живота има напред, могат да го разберат наистина само в най-ранна възраст, после е малко по-трудно. Пак е възможно да се запознаеш с хубавата класическа музика, с по-съвременната музика, но малко е по-трудно след това. Аз много държа на срещата с младите цигулари“, които растат в България, да се срещна с тези млади хора, да им вдъхна доверие в самите в тях и да ги стимулирам да се занимават с цигулка например, казва Веско.
Какво е да се срещнете отново заедно на сцената?
Тези моменти са наистина уникални, тъй като много малко хора имат тази възможност именно заради това аз се считам за щастлив човек, разказва Мартин и припомня, че понякога с тях на сцена свири и баща им, който 45 години е бил първи кларнетист в Софийска филхармония.
Аз се считам за щастлив човек, не само защото сме братя, а защото това е един голям музикант. Тъй като много хора имат братя, но по начина, по който Веско интерпретира най-вече Моцарт, опитът му с десетки от най-големите имена като диригенти в световен мащаб наистина е научил толкова много, че за мен също е един вид не само щастие, а урок по музика. Той ме е водил за ръка винаги още от музикалното училище и след това в музикалния ми път, така че само един огромен респект, радост, думи, които са недостатъчни, и въобще щастие!
Аз да кажа за Мартин, че той изненада тогава навремето всички нас, когато на много ранна възраст за всеки музикант, а пък да не говорим за диригент, той пое диригентската палка, спомня си Веско Ешкенази. Аз лично бях много шокиран от това, че го видях да дирижира и то с огромен успех с Оркестъра на нациите беше тогава, когато той за първи дирижира един бис и аз като го видях това на видеозапис наистина обезумях и казах Боже, какъв брат имам! Не съм знаел, че може да стане това! Но винаги е бил много музикален, аз се занимавам с цигулка, но той има друг вид мислене, което е симфоничното мислене и поглед върху партитура, което много трудно, ако го нямаш заложено в теб, е да го развиеш.
Двамата, когато сме на сцена, аз също се уповавам страшно много на него, защото за един солист е много трудно на сцената. Ти си сам пред цялата тази зала и пред целия оркестър, т.е. ти си абсолютно както се казва гол на сцената и ти трябва да имаш някой, който да знаеш, че всеки момент може да ти помогне, да те подкрепи, ако имаш нужда в някои труден момент. Това пък е той за мен, споделя по-големият брат.
Двамата братя спорят, но не за музика, а предимно за спорт и по други теми.
Целият разговор можете да чуете в звуковия файл.
По речта на един политик можем доста добре да определим на какъв тип култура той е представител. Това каза пред Радио София литературният критик и поет Йордан Ефтимов. "Все повече са политиците, които потребяват само поп култура. Това веднага повлиява върху начина, по който тече цялото това политическо говорене. Например на Илон Мъск съвсем..
Ние сме в ситуация на завладяна държава. Така коментира последните политически събития пред Радио София политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. По думите му в България има борби между различни олигархични кръгове. "Управлението на България от много години е, ако не пряко зависещо, то съгласувано с такива кръгове и съответно няма как..
Високите температури крият сериозни рискове за сърцето. Жегите предизвикват топлинни удари, увеличават риска от инфаркти, инсулти и сърдечна недостатъчност. Обезводняването и резките колебания в кръвното налягане могат да доведат до хипертонични кризи и дори до сърдечни инциденти – особено при хора с вече установени сърдечно-съдови заболявания. Именно..
Концертът с филмова музика на Милчо Левиев от цикъла "Остров на музиката" тази вечер няма да е на Лятната естрада в Борисовата градина, а в Дома на културата "Средец" (ул. "Кракра" №2А), от 20 часа, съобщават от Дирекция "Култура" на Столичната община. Причината е прогнозата е за лоши метеорологични условия в часа на събитието. Входът е..
Огнена, лъчезарна, безкрайно талантлива и винаги усмихната е дамата, която бе гост в предаването "Добър вечер, София" - актрисата Сияна Миладинова . Тя играе на сцена, може да пее и танцува . Част е от трупата на Независим арт театър . Можем да я видим и на сцената на Софийската опера . Досегът ѝ с голямата сцена е факт, когато тригодишна..
Изборът на съдебния състав, който ще гледа утре мерките за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев и останалите трима, обвинени в корупционни практики, ще стане в присъствието на медии. Това ще стане по искане на адвокати от страната, както и заради засиления обществен интерес. Асоциацията на прокурорите застана зад..
Коалиция за медийна грамотност стартира кампания за набиране на средства за провеждане на обучителната си програма с възрастни хора срещу дезинформацията и фалшивите новини онлайн. Програмата е насочена към развиване на умения за разпознаване и предпазване от дезинформация, конспиративни теории, фалшиви профили и онлайн измами. Тя насърчава..