Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Историческия музей - Велинград

Костюм на Гяуров от "Ла Скала" е сред ценните експонати

Туристическият поток в Историческия музей - Велинград е изключително разнообразен, разказва главният уредник Георги Куманов и допълва, че това е благодарение на четирите постоянни експозиции: едната, посветена на патрона на града Вела Пеева, втората - етнографската изложба, експозицията на Великденските писани яйца, включваща образци от Централна и Източна Европа, от цяла България, както и от района на Велинград и четвъртата - свързана с оперния певец Николай Гяуров, чието родно място е Велинград.

Куманов отбелязва, че за посетителите голям интерес представляват ателиетата на музея. В тях те могат да изпишат великденско яйце по традиционната восъчна техника, да направят малка дърворезба или да рисуват върху дърво, да направят свой глинен съд или от плъсти да изработят малко пано.  

За туристите, които посещават музея едно от най-атрактивните събития е голямото писане на Великденски яйца, което се провежда на Велика събота (непосредствено преди Великден). Именно за това събитие миналата година Музеят печели специалната награда на Международната борса за културен туризъм. През 2016 г. - на първото издание на голямото писане на Великденски яйца, участващите са от 11 държави от три континента, както и от много градове на България, изтъква Георги Куманов.

На въпрос: Какво още трябва на музея, за да стане по-привлекателен за туристите? Куманов е категоричен: "Необходими са нови, интерактивни експозиции, които да предизвикват участието на посетителя в търсенето и откриването на информация. Тъкмо от такава експозиция на първо място може би се нуждае изложбата за Николай Гяуров, където хората ще могат да се насладят на неговите аудио и видео изпълнения".

Историческият музей - Велинград има 65-годишна история. Създаден е през 1952 г. като Градски исторически музей - Велинград. По-късно се преобразува в Къща - музей “Вела Пеева”, а през 1991 г. с решение на Министерството на културата статутът му отново се променя на Исторически музей - Велинград с отдели: археология, възраждане, етнография, нова и най-нова история и художествен отдел.

В тях се съхраняват и проучват повече от 19 000 археологически находки, предмети от стария бит, икони, старопечатни книги, лични вещи и архиви на известни личности, снимки и документи.

Работното време е от 9 - 17.30 ч. , с почивен ден през зимата - неделя, а през лятото - работи без почивен ден.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41