За цигуларя Веско Ешкенази, който от осемнайсет години е концертмайстор на оркестъра, гостуването в София е сбъдната мечта. Той признава, че "концертът е очакван и много емоционален, защото за първи път пред българската публика един от трите най-добри оркестри в света ще излезе в целия си състав, воден от главния си диригент Даниеле Гати". И още, че "това е събитие с исторически характер както за публиката, така и за оркестъра, който в 130-годишната си история никога не е гостувал в България".
За маестро Ешкенази особено вълнуващ момент е участието в концерта на музиканти от младежката филхармония "Пионер" - оркестърът, в който той става концертмайстор на 11-годишна възраст. Като част от проекта Side by Side (Един до друг), който Концертгебау оркестър осъществява - на сцената наред до утвърдените музиканти ще седнат млади таланти от филхармония "Пионер", за да изпълнят увертюрата на операта "Дон Жуан" от Моцарт.
Програмата включва и Концерта за цигулка в ми минор, опус 64 от Менделсон със солист Веско Ешкенази и Седма симфония на Бетовен.
Кралският Концертгебау оркестър е пътувал по целия свят, срещал се е с различна публика. Веско Ешкенази е категоричен, че във всяка държава публиката е различна, но едно я обединява: огромният интерес, на който този път се радват концертите в 28-те европейски столици - "На много от местата билетите бяха свършили година преди събитието".
На диригентския пулт в София ще застане главният диригент на Концертгебау Даниеле Гати. Във впечатляващата си кариера той е бил музикален директор на Националния оркестър на Франция (Orchester National de France), на Кралската филхармония (1996 - 2009), главен диригент на Оркестъра на Националната академия на изкуствата "Санта Чечилия" в Рим (1992 - 1997), главен гост-диригент на Кралската опера "Ковънт гардън" (1994 - 1997), музикален директор на "Театро Комунале" в Болоня (1997-2007) и главен диригент в Операта в Цюрих (2009 - 2012). Маестро Гати е един от малкото италиански диригенти, канени на фестивала в Байройт, където дирижира операта "Парсифал" на Вагнер през няколко поредни години.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..