Около 500 деца не са ваксинирани заради отказ на родители, извежда в заглавие СЕГА. Децата, необхванати от задължителни имунизации и реимунизации поради отказ на родител, са между 0.07 и 0.74%, или между 46 и 449 деца за различните видове ваксини или реимунизации, сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи за 2017 г., цитирани от здравния министър Кирил Ананиев От миналата година в отчетите към районните здравни инспекции личните лекари могат да посочват като причина за липса на ваксинация и отказ на родителите, пояснява Ананиев. С нарастване на възрастта броят на отказите намалява, допълва министърът.
Общо обхванатите от задължителните имунизации у нас деца са над 91%, като най-ниско е покритието след третия последен прием на ваксините срещу хепатит Б - 91.9 на сто, и след третия прием на ваксината срещу пневмококови инфекции - 91.3%. Като основна причина за необхващане на подлежащите на имунизация деца се посочва дългосрочна миграция, включително и на родители, които не са определили попечител на оставените за отглеждане в България непълнолетни деца, както и установени медицински противопоказания.
Държавата плаща за обучението на 45 918 студенти, сочи МОНИТОР. Държавата ще субсидира обучението на 45 918 студенти в 37 висши училища през учебната 2018-2019 г. От тях 38 704 ще преминат образователно-квалификационни степени след средното си образование. Това предвижда проекторешение на МОН за броя на приеманите студенти и докторанти във вузовете и научните организации. Предвидените субсидии са с 334 повече от предходната година, когато бе прието държавата да съфинансира обучението на 45 584 студенти. С проекта се утвърждава и приемът срещу заплащане в държавните вузове, като броят на предвидените студенти е 10 692, което е с 1412 по-малко от учебната 2017-2018 година. Намален е и броят на студентите, които се очаква да бъдат приети в частните университети. В проекторешението е увеличен двойно броят на българите, които се обучават в чужбина но ще продължат образованието си в държавни висши училища у нас.
Заплатите у нас са 4 пъти по-малки от европейските, пише ТРУД, като цитира данните на Евростат за заплащането за един час работа през 2017 г. У нас възнаграждението на час е средно 5,1 евро, докато средно за общността работниците получават по 23,1 евро на час, което е над четири пъти повече. В страните от еврозоната заплащането на час е 26,9 евро, което означава, че българите взимат над пет пъти по-малко спрямо хората в развитите страни от Европа. Цените в България също са най-ниските в сравнение със страните от ЕС, но разликата е значително по-малка. Храната в България е само с 30,4% по-евтина от средното ниво в ЕС, сочат данните на Евростат. Като храната в Румъния и Полша е по-евтина отколкото в България. Така се оказва, че цените в България са приблизително на половината от средните в ЕС.
София отново не се справи със снега, четем в СЕГА. Движението беше силно затруднено от обилния снеговалеж, градският транспорт закъсняваше, а пешеходците отново трябваше да газят киша и локви. Заради непочистените улици автобус 72 вместо през Редута се движеше по ул. "Гео Милев", за да стигне до центъра, а следобед беше затворен за коли целият природен парк Витоша. В мрежата се завъртя и клип как граждани бутат автобус по линия 120. Хлъзгавият път предизвика множество катастрофи, които допълнително запушиха трафика. Задръствания се образуваха дори на бул. "Цариградско шосе" и околовръстния път на София.
2/3 от пешеходните пътеки у нас в карта на срама - незаконни, според темата на 24 ЧАСА. Това обявиха главният прокурор Сотир Цацаров, вътрешният министър Валентин Радев и регионалният Николай Нанков в четвъртък. Ако кметовете не изпълнят предписанията, ще бъдат глобявани от 2 до 7 хил. лв. по Закона за МВР. Липсващи знаци, неправилно разположение и маркиране, както и грешна сигнализация са сред най-често срещаните нарушения. Прави впечатление, че областите - системни нарушители, са от по-развитата южна част на България. Областите от Северозапада - Видин, Монтана и Враца, не са отбелязани в нито една от позорните карти.
Купуваме винетка през смартфона, информира МОНИТОР. Възможно е да купуваме винетки и от смартфона си. Това ще стане факт, ако бъдат приети законодателните промени, внесени от депутатите Менда Стоянова и Станислав Иванов, които бяха одобрени от парламентарната комисия по финанси на първо четене. Над 500 терминални устройства да бъдат инсталирани по магистралите, за да могат автомобилите да купуват маршрутни карти или винетки за движение по пътната мрежа. Това обясни инж. Веселин Давидов от Агенция "Пътна инфраструктура" след гласуването на текстовете. Новата система за плащане ще облекчи най-вече транзитно преминаващите през страната.
Полицията в София задържа 20-годишен мъж, разпространявал вейпове и райски газ. При обиските са открити голямо количество електронни цигари и флакони с райски газ. Операцията е на екипи на Първо РУ към СДВР. Тя е започнала след получена информация за мъж, който продава акцизни стоки без бандерол, както и вейпове, съдържащи забраненото вещество..
ВМА е сред лидерите в страната в областта на ендоваскуларното лечение на комплексните аортни аневризми. На 14-16 февруари 2025 г. конгресният център на Военномедицинска академия ще бъде домакин на първото издание на „Дни на аортата” (Sofia Aortic Days), организирани от Клиниката по съдова хирургия на лечебното заведение. Събитие от този тип – включващо..
Ръководството на Националната кардиологична болница ще се срещне с началници на клиники и отделения, за да бъде обсъден предложеният в края на миналата година план за преструктуриране на лечебното заведение. Против този план се обявиха над 200 работещи в болницата. Те изпратиха отворено писмо до здравните власти с искане за отмяна на..
На 76-годишна възраст е починал писателят и сценарист Владо Даверов, съобщи БНТ. Здравето му внезапно се е влошило и след кратък престой в болница "Токуда" е починал. Той е автор на разкази, новели, повести и романи, но най-известен сред широката аудитория е с киносценариите си, сред които блести "Вчера" от 1988 г., базиран на неговите юношески..
За първите шест месеца на миналата година пътниците на нощния градски транспорт в София са се увеличили близо три пъти - 3300 през януари на 8500 човека през юни. Това заяви на брифинг общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев. Предложение да бъде спрян нощния градски транспорт в София е направено от общинските съветници Карлос Контрера..
Във връзка с изграждане на канализационна мрежа на кв. "Драгалевци", от Столичната община съобщават, че от 9.01.2025 г. до 31.01.2025 г. (включително) се въвеждат следните промени в организацията на движението: Забранява се влизането на пътните превозни средства по ул. „Нарцис“ между ул. „Бела Дона“ и ул. „Ц. Табакова“, ул. „Захари Зограф“..
Тази сутрин кола се запали на магистрала "Хемус" при входа на тунела "Топли дол" в посока София. Вероятната причина за избухването на огъня е техническа неизправност на автомобила. При пожара няма пострадали, съобщиха от МВР. Пламъците са изгасени, а автомобила е преместен от пътното платно.