Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хипнозата - удачна терапия при трайни погрешни убеждения и модели

Какво представлява хипнозата и кога е удачно да бъде прилагана? С тези въпроси се обърнахме към Яна Кирова - психолог и хипнотерапевт. Хипнотерапията е научно доказана ефективна техника. Чрез нея може да се спомогне за изграждане на необходимите промени в поведението. Приложението й е широко застъпено при справяне със зависимости, физическа болка и различни тревожни състояния,  като хипнотерапевтичните сесии са строго индивидуални, обясни Кирова:

Хипнозата е променено състояние на съзнанието. Представлява контролиран транс от хипнотизатора. Човек изпада в състояние на една много дълбока релаксация, след което бива въведен в транс. Това не е безсъзнателно състояние, след което човек няма спомен какво се случва. През цялото време на хипнозата човек чува и разбира всичко, но е много отпуснат физически и желанието за движение изчезва.

Яна КироваХипнозата е изключително удачна, когато говорим за трайни погрешни убеждения и модели на поведение. Тя е метод, с който се заобикалят защитите на логиката, на съзнанието и се осъществява пряк достъп до подсъзнанието, добави Яна Кирова:

Източникът на нашата тревожност, на нашите депресии, на нашите вътрешни конфликти, обикновено се таи в миналото. Тези минали травми, минали събития, минали разочарования,    погрешни мисловни модели и убеждения за дълбоко заложени именно в нашето подсъзнание. И тъй като ние нямаме пряк достъп до него, именно хипнозата е един удачен терапевтичен подход за осъществяването му.

Погрешно е да се смята, че хипнотизаторът внушава външни стратегии и начини за справяне, хипнозата разширява собствения мироглед на човека, така че той да може да се опре на собствения са капацитет, да види възможности, които е неглижирал или отхвърлил. Всеки излиза от хипноза. Няма начин човек да остане в състояние на транс. Така че, ако имате желание да се подложите на хипноза, дори от само от любопитство, бъдете спокойни - нищо лошо няма да ви се случи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул."Гурко"

Ул."Гурко" е мястото на днешната ни радиоразходка: Тя е една от първите урегулирани улици и носи името на този, чиито войски влизат в София в началото на 1878. Какво е била преди това сградата на СГХГ и какво е имало преди на това място, известно сега като ул."Гурко" 1? Къде са били първите сгради на БНБ и на Народното събрание? Какво е имало на..

публикувано на 02.08.25 в 16:00
Н. Образописов

Историята оживява - Никола Образописов, четка първа

Никола Образописов-Консулата е героят на малката ни поредица, с въвеждащи думи от Любомир Николов, уредник в Градския музей на Самоков: "Поради своята колоритност и бунтарство си извоюва прозвището "Консулата". Творчеството му е много разнообразно, не само иконография и стенописи, разнородна личност. В 2019 успяхме да заснемем документален филм за..

публикувано на 02.08.25 в 15:00

Любимец 13 и адресите на любовта му

Първата любов на Карамитев се поболява от раздялата им край Женския пазар Апостол и Маргарита Дупаринова се женят на сцената на Народния театър, живеят на „Оборище“ 21А Безброй са жените, въздишали по магнетичния чар на Апостол Карамитев. Още толкова са се чудели как този изключително красив актьор остава верен на талантливата си, но далеч не..

публикувано на 02.08.25 в 14:00

Чувствах се като дете в сладкарница

Преди почти десет години Марин Трошанов плени почитателите на мрачните загадки и ужасите с първия си самостоятелен роман „ЛАМЯ“ ЕООД“. Обновената „ЛАМЯ“ ЕООД“ съдържа актуализираните три части на историята, както и непубликувания до този момент разказ в същата вселена – „Нощем горите живеят“. Ето го и авторът: "Историята ми е изключително важно,..

публикувано на 02.08.25 в 11:00
Димитър Ганев

Кинематография в игра

Заглавието, което ще разтърси цялата развлекателна индустрия. Не, не е нов филм на Marvel… А Grand Theft Auto VI – играта, която още преди да е излязла, вече чупи рекорди. С нас е Димитър Ганев , журналист и гласът на за кратко просъществувалия сайт games.bg: "Реално нашата идея да направим видеоигрите с глас на български, но към 2008 нещата бяха..

публикувано на 02.08.25 в 10:01

Преоткриваме градските пространства

Платформата Кинематограф се завръща с тяхното лятно кино за четвърта поредна година. Tо изгрява след залез, когато настъпва вечерната прохлада, което превръща откритите локации в чудесно място за релакс и хубаво късо кино – интервю с Юлиян Спасов : "В джаза сме, настроението е на макс. Програмата е почти 100% българско кино, просто не устояхме...

публикувано на 02.08.25 в 09:52
София Кандиларова

Седмицата на кърменето у нас ще бъде отбелязана със събития в 16 града

33-тата Световната седмица на кърменето , която започва днес (до 7август) ще премине под мотото "Кърменето като приоритет: да създадем устойчива подкрепяща среда". По този повод Националната асоциация "Подкрепа за кърмене" (НАПК) е предвидила кампанията със събития в 16 града на България. Кърменето започва веднага след раждането,..

публикувано на 01.08.25 в 17:09