Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученето през целия живот и трупането на умения са ключови за Бъдещето на пазара на труда

| обновено на 11.04.18 в 17:50
5
Конференция "Бъдещето на труда"
Снимка: Олга Добрева
Един от приоритети на Европейския съюз по време на Българското председателство на Съвета на Европа е бъдещето на труда. В дигиталната ера пазара на труда се променя изключително бързо. Едва 20 % от децата, които в момента са първи клас ще работят професия, която ще съществува, сочи статистиката на ЕС. Това каза Мариан Тейсен, комисар по заетостта, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност, по време на конференцията „Бъдещето на труда. Подход основан на жизнен цикъл“. 

Ние не можем да седим безучастно. Вместо това трябва да се възползваме от дигиталната революция. И да създадем бъдещето, което искаме- динамична, справедлива и социална Европа. Нашите основни цели възможности и достъп до свободния пазар чрез Образование, обучение и  учене през целия живот. Ние трябва да повишим уменията си възможно бързо, добави еврокомисарят. 

В 90 % на работните места се изисква дигитална грамотност,  но само 4ма от всеки десет европейски граждани притежават такива умения, сочат данни на ЕК. 
Прогнозите са след 30-40 години броя на работните места да бъде с 300 0 по-малък, отколкото хората в трудоспособна възраст. Според експертите най-уязвимата група, която може най-лесно да изпадне от пазара на труда са хората между 55 и 64 годишна възраст. Именно за това трябва да учим през целия си живот, като трупаме умения, умения и пак умения, коментира в своята презентация евродепутатът Ева Майдел
B България близо 1 млрд лева са средствата от Европейския социален фонд оставащи до 2020 година насочени в подкрепа на квалификацията. Годишно се отделят 300 млн. лв. за подобряване на условията на труд и на усъвършенстване на уменията или изграждане на нови. Това каза заместник-министърът на труда  и социалната политика Зорница Русинова. Друга голяма част от Европейските програми са насочени към насърчаване на заетостта на младежите до 29 години. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53