Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

"Пирогов" има готовност от 1-ви май да предложи на личните лекари в София да поеме 24-часовата им неотложна помощ (разположение) чрез сключване на договори с обновения, разширен и модернизиран медицински център към Университетската спешна болница „ Пирогов", пише МОНИТОР. Всички общопрактикуващи лекари са задължени по закон да предоставят на своите пациенти неотложна 24-ва медицинска помощ. Сключвайки подобен договор с Медицинския център на "Пирогов",  личните лекари в София ще предоставят на своите пациенти достъп до всички специалисти на университетската болница "Пирогов" дори през почивните и празничните дни.

Що е "европейски гражданин", за какво служат институциите на Европейския съюз, какви форми на собственост съществуват и кои са глобалните проблеми на съвременността - такива теми ще изучават зрелостниците по новия предмет "гражданско образование", съобщава СЕГА. Това става ясно от проектите на нови учебни програми за последните два класа от средното образование, обявени преди ден от просветното министерство. Те трябва да влязат в сила през учебната 2020/21 г., като първите, които ще ги изпробват, са сегашните седмокласници (тогава те ще са в 11-и клас).

Учениците от първи клас ще изучават предмет компютърно моделиране, информира МОНИТОР. Те ще се обучават на програмиране, писане алгоритми и други базови умения. Това предвижда проектът по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, обясни образователният министър Красимир Вълчев след старта на конференцията „От дигитални ползватели към дигитални създатели“. Проектът обхваща три ключови дейности. Една от тях е разширение на обучението по информатика и програмиране. От следващата учебна година малчуганите от трети клас ще започнат изучването компютърно моделиране като задължителен предмет, а след това надградят знанията си и в четвърти клас.

Парламентът одобри създаването на туристическа полиция, разказва СЕГА. Това стана вчера след приемането на второ четене на промени в Закона за туризма, внесени от Министерския съвет. За подобна възможност министърът на туризма заговори още от миналата година. Новото контролно звено ще проверява лица, извършващи туристически услуги, както и туристически обекти, хотели, плажове, заведения и т.н. Според закона досега контролът на предоставяните туристически услуги се осъществяваше от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Сега тя ще има последваща функция - съставените констативни протоколи ще се изпращат до КЗП за допълнителен контрол и налагане на санкции.

Близо 30 млн. лева са арестувани като улики по различни дела и разследвания, които се водят у нас, съобщава МОНИТОР. Парите са основно в брой и са пръснати по трезори в БНБ, съдебни хранилища и по различните служби, където се водят досъдебните и съдебните производства. Пачките са давани като подкупи, като разплащане при сделки с наркотици и са залавяни при акции срещу корумпирани чиновници. Сред държаните под ключ улики има и от т.нар. светещи банкноти (с това име се прочуха белязаните от разследващите пари, покрай акцията с ареста на кметицата на „Младост“ Десислава Иванчева (виж вдясно). Както стана ясно и покрай спецакцията на прокуратурата и новата комисия „Антикорупция“ рядко сумите за даване на подкуп се осигуряват от системата за сигурност на държавата и затова идват от изнудваните лица.

Странните "реформи" в НАП продължават. Само преди дни стана ясно, че ръководството на приходната агенция е взело решение от 1 май да ликвидира цяло ключово звено - "Оперативни проверки", в което работят близо 300 данъчни инспектори, информира СЕГА. В четвъртък пък бе обявен конкурс за назначаване на 217 служители в друга изключително важна структура на НАП - "Фискален контрол". Забележителното е, че условията за кандидатстване са доста занижени - професионален опит не се изисква, а желаещите трябва да имат само бакалавърска степен, като се посочва, че специалност "Икономика" е за предпочитане. Така на практика излиза, че приходната агенция залага на аматьори при попълване на звено, което ще трябва да играе все по-важна роля в борбата срещу данъчните нарушения и подобряването на събираемостта на приходите.

Въоръжените сили ще поддържат обща численост не по-малко от 37 000 и не повече от 40 000 души, информира ТРУД. Това е записано в “Плана за развите на Въоръжените сили”, приет с постановление на Министерски съвет от 30.12.2015 г. Изрично се подчертава, че не може да се пада под долния праг. С други думи – индикацията на този критерии е показател за състоянието на държавността у нас. Каква е реалната ситуация в отбраната към днешна дата? По официални данни непопълнените места в системата за отбрана сега са около 5500 – за редници, сержантни и офицери, предимно младши. Стряскаща цифра, която властта се принуди някак срамежливо да признае. Бройката бе по-голяма, но в началото на тази година бяха приети на служба около 100 бойци. Плановете на правителството са тази година да бъдат назначени нови 1300 войници, за което са заделени около 30 млн. лв. от близо 100 милионното увеличение на военния бюджет за 2018г.

Чуждите инвестиции в България се свиха с 42% през първите два месеца на тази година спрямо същия период на миналата, показват последните данни на Българска народна банка, пише ТРУД. За периода януари – февруари те възлизат на 204,9 млн. евро, което е със 148,3 млн. евро по-малко спрямо януари – февруари 2017 г. Все пак на месечна база през февруари те нарастват с 45,9 млн. евро, при увеличение с 256,8 млн. евро за февруари 2017 г. Ръстът се дължи основно на увеличение на дълговите инструменти, което означава, че вложенията се насочват предимно за дейността на компании, които вече развиват дейност у нас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И София пледира за включването на културата в Глобалните цели на хилядолетието след 2030 г.

С активното си присъствие на 16-ата Годишна конференция на творческите градове на ЮНЕСКО в Португалия, София се заяви като пълноправен участник в глобалния диалог за мястото на културата в устойчивото развитие на градовете, съобщават от Столичната община. На затворена среща на кметове и заместник-кметове от над 100 града от Европа и света,..

публикувано на 05.07.24 в 12:32

Лисица и малките ѝ се настаниха в столична детска градина

Зам.-кметът на столичния район "Витоша" инж. Красимир Джамбазов е получил сигнал от управата на детска градина №160, намираща се в кв. "Драгалевци" за лисица и малките ѝ, които са намерили подслон в двора на институцията. Последвалата инспекция от страна на администрацията завърши с обезопасяването и заграждането на мястото. „Това е..

публикувано на 05.07.24 в 10:36

Гимназисти рисуват и разказват за софийски сгради - културни ценности

Млади художници ще изобразяват сгради със статут на културни ценности на няколко локации – две по ул. "Московска" и трета в артистичния "КвАРТал" (под бул. "Дондуков") като част от Проект за популяризиранена архитектурни ценности на София , съобщават от Столичната община. От 6 до 9 юли ученици от Националната гимназия за приложни..

публикувано на 05.07.24 в 08:07
Мирослав Боршош

Извънредно заседание на комисията по култура в СОС заради военния мемориал

Председателят на Комисията по култура в СОС Мирослав Боршош свиква извънредно заседание заради прекратяването на процедурата по възстановяване на Мемориала на Първи и Шести пехотен полк .  Поканен е и кметът на София Васил Терзиев, който преди дни прекрати конкурса в етапа на избран проект за Мемориала. Според Мирослав Боршош мотивите за..

публикувано на 04.07.24 в 17:47

Джесика Ланг включи 120 черно-бели снимки в софийската си фотоизложба

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар", в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф. Първата ѝ изложба в България, която бе открита снощи, е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва близо 120 черно-бели снимки.  "Майстори на фотографията", издание 16,..

публикувано на 04.07.24 в 13:04

Софийската градска прокуратура решава за скандала с руското знаме на 9 май в Дупница

Софийска градска прокуратура ще реши да има ли обвинение по скандала с руското знаме на 9 май в Дупница. Тогава бившият депутат от ПП-ДБ, сега общински съветник - художникът Николай Табаков, на два пъти сваля руския флаг от пилона пред Общината, а кметът Първан Дангов нареждаше то да бъде качено отново. Преписката е в СГП, защото по това време..

публикувано на 04.07.24 в 10:38
Протест на фармацевти в Бургас, 3 юли 2024 г.

Фармацевтите се срещат със здравния министър

Собственици на аптеки ще внесат в Районните здравноосигурителни каси предизвестия за прекратяване на договорите си с Националната каса. След това по искане на Българския фармацевтичен съюз в Министерството на здравеопазването ще се проведе среща с министър Галя Кондева, представители на касата и Информационно обслужване. Вчера имаше протест..

публикувано на 04.07.24 в 08:11