Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще останат ли само спомен ученическите лагери

Снимка: uos-ead.eu
Тази седмица в „Радиоприемница“ обсъждаме ученическите лагери и заниманията на децата през лятната ваканция.

И ако за едни лагерите и ваканциите са топъл спомен, пълен с морски вълни, пясък, планини и игри от зори до мрак, то за други тепърва всичко това предстои. Или пък не...

Как изглеждат ученическите лагери днес и какви са заниманията на децата в наши дни – за да разберем,  разговаряхме с Ивайло Шопски, създател на първото българско пътуващо читалище „Бащино огнище”, което обикаля различни точки от страната ни, за да запознава децата с историята ни. Негова е и инициативата за патриотичния лагер в ПБ "Шумнатица", близо до Боровец, където стотици деца са посрещани в необичайни класни стаи и прекарват свободното си време в занимания, вдъхновени от славното минало на българите.

Днес този лагер остана само един добър пример, но създателите му продължават своята идея да разпалват родолюбието в децата с хайдушки игри и с играта с 3D макети “Познавам ли своята България“. Те не сас е отказали и от идеята за връщане на ученическите лагери на децата. Зад нея стои гражданска инициатива, която настоява за законови промени и регламент за гражданско участие в управлението на почивните бази, стопанисвани от „Ученически отдих и спорт“ към МОН.

Ивайло Шопски разказа пред Катя Василева, че пътуващо читалище „Бащино огнище”съвсем скоро ще стигне и до Македония, а целта на цялата инициатива е да поддържа българските традиции и култура, а богатото ни историческо наследство да бъде популяризирано все повече сред  децата, а и сред големите.

В програмата на читалището, освен беседите, са включени и хайдушки игри, концерти и кино прожекции.

"Показваме на децата, че има защо да се гордеят, че са българи. Това лято ще правим хайдушките игри, защото за съжаление МОН не споделя идеята за лагери, наречени „Бащино огнище“. Тези неща, които правехме в лагер „Бащино огнище“ в Шумнатица, всичко това би трябвало да е държавна политика".

И тук Ивайло Шопски споделя, че уж хората, от които това зависи, заявяват ясно, че искат децата да се развиват в тази посока, но когато представя готов модел, с реални идеи и предложения, те остават незабелязани.

Той ни разказа, че през септември 2017 година е обиколил 22 бази в България, като е описал от какво имат нужда, за да бъдат възстановени.

Разказа ни и за лагера в Равда, където има лятно кино, а идеята му е била киното да се посещава безплатно от децата, останалите посетители , които го посещават, да заплащат, а проходите да се вложат във възстановяването на ученическите бази.  Тези и други идеи обаче остават само в доклада на Ивайло Шопски до министъра на образованието и до директора на „Ученически отдих и спорт“. Според него е засегнал нечии интереси към хубавите имоти на ученическите лагери, тъй като от 164 бази в страната, в момента работят по-малко от 20, които също вървят към затваряне, но никой не обръща внимание на това.

"Хората дори не знаят, че тези лагери съществуват. Не знаят, че всяко дете има право срещу 16 лв да отиде със закуска, обяд, вечеря и нощувка на море. Изпращаме децата си на скъпи зелени училища, а МОН отпуска по 4 млн. лв. на година, за да може децата да ходят на лагер".

След разговора с Ивайло Шопски, екипът на „Радиоприемница“ се обърна към изпълнителния директор на "Ученически отдих и спорт" ЕАД инж. Стоян Караславов, за да проверим какво е състоянието на дружеството в момента и ще има ли тази година ученически лагери. Получихме отговор по електронната поща:

„Сърдечно Ви благодаря за отправената покана…Към момента обаче се налага с прискърбие да Ви информираме, че не можем да се възползваме от нея.

Т.е. налага се да откажем отправената от Вас покана поради следните причини:

1. Представляваното от мен дружество „Ученически отдих и спорт” ЕАД към момента е с наложен запор в/ху банковите сметки вследствие Изпълнително дело (Изпълнителен лист) -„съдебна сага”, чието начало е в далечната 2000 г.;

2. Поради наложения ЗАПОР, който продължава вече трети месец, въпреки усилията ни да постигнем някакво Споразумение за вдигането му, дейността на дружеството е почти изцяло спряла.

Поради тези 2 причини основно, преценяме, че няма как да сме Ви полезни за радиопредаването - просто защото няма яснота какво точно ще се случи и дали въобще скоро ще започнем да работим".

Какво се случва с дружеството „Ученически отдих и спорт“ ЕАД към МОН и ще има ли това лято ученически лагери - Олга Добрева попита министъра на образованието и науката Красимир Вълчев:

"Действително имаме проблем с осъществяването на оперативната дейност на „Ученически отдих и спорт“ ЕАД, което е акционерно дружество към МОН. Имаме запор на сметките във връзка с казус, който започна през 2000 година. Тогавашният кмет на община „Родопи“ актува собственост на дружеството. Актува като публична общинска собственост и продава, а върху тази собственост се построява сграда, но през 2009 г. съдът отсъжда, че земята е на дружеството и трябва да бъде възстановена. От тогава тази фирма, която е изградила сградата, или е извършила подобрения, води дела, които е спечелила преди две години, за възстановяване на разходите за направените подобрения. Съдия изпълнител е запорирал сметките на дружеството, а това изправя пред риск функционирането на базите през предстоящия летен сезон".

Ще бъде ли постигнато споразумение, какво ще се случи от тук нататък и колко време може да издържи да съществува дружеството по този начин – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10