Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лютиери от няколко континента на Празника на розата

Над 100 хиляди туристи ще посетят Казанлък по време на кулминацията на празненствата за Фестивала на розата

Над 100 хиляди туристи ще посетят Казанлък по време на кулминацията на празненствата за Фестивала на розата. 115-ият Празник на розата започна на 18 май, когато 49 царици на розата избраха 50-ата царица - Михаела Хаджиева.

Празненствата продължават цял месец. Празникът на розата се провежда за първи път през 1903 г. като празник на красотата и милосърдието. В последствие той прераства в един от най-познаваните в света фестивали на българския символ - розата.

Основен акцент в тазгодишния фестивал ще бъде отбелязването на 100 годишнината от началото на лютиерството в Казанлък. За първи път в града ще се проведе Международния фестивал по лютиерство от 2 до 22 юни.

В конкурса ще има участници от 11 държави, включително Нова Зеландия, Китай, Мексико и няколко европейски държави. 130 са участниците, като лютиерите от България са близо 30. По време на 115-ия Празник на розата ще има много събития, сред които карнавалът на 3-ти юни, в който се включват повече от 4 хиляди участници.

Още - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Дигитален център “Копривщенският микросвят”

Питанки по историческото минало на Копривщица намират отговор в новия проект за Дигитален център "Копривщенският микросвят в българската и световна култура", създаден с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура". Слушаме Светлана Мухова от Дирекцията на музеите: "В една от стаите ще представяме видеа на традиционни копривщенски гозби, в друга -..

публикувано на 13.09.25 в 15:00
Симеон Велики, нарисуван от Димитър Гюдженов

Адресите на любовта - Цар Симеон Велики

Симеон Велики ръководи Първото българско царство 34 години. При неговото управление границите на държавата ни се простират на три морета – Черно, Бяло и Адриатическо. Страната ни е най-голямата сила в цяла Източна Европа, а царуването му, както всички знаем от училище,  се определя  от историците като “Златен век на българската книжнина и..

публикувано на 13.09.25 в 14:00
Дани Димитрова

Всяка дама при нас е кралица

В началото на празника на Радио София на най-старите тенис-кортове в София, с нас е  Дани Димитрова , организатор на лигата "Смайл къп": "Основахме я с 12 момичета, имаме вече над 260 участнички. В любителския тенис сме, аз например играя само от две години. Няма достатъчни турнири за дами. Лишени от его сме. Даваме чудесен пример. Завързват се..

публикувано на 13.09.25 в 11:49

Тенисът и радиото като антидепресанти

Честваме 18 години Радио София с демонстративен тенис турнир в Борисовата градина с участието на музиканти, артисти и други приятели. Георги Георгиев от "Остава" и ще свири, и ще играе тенис, а някои го помним и като тонрежисьор в Радио София: " При мен е по-разводнено, играех между 2007-9. Много години не бях играл. А тук ми дойде апетит да..

публикувано на 13.09.25 в 10:00

Първо издание на Детски фестивал "Надежда" с арт работилнички и игри

Детският фестивал "Надежда" ще има своето първо издание в едноименния столичен квартал и ще зарадва малчуганите непосредствено преди първият учебен ден. Пред Общинския културен институт “Надежда“, до Метростанция “Хан Кубрат“, в събота (13 септември) от 15 часа и в неделя (14 септември) от 10 часа ще се проведе този своеобразен празник за..

публикувано на 12.09.25 в 17:40

НЗОК с полезна информация преди началото на учебната година

Какво трябва да направят за своето здраве учениците преди началото на учебната година? Общопрактикуващите лекари извършват профилактични прегледи на учениците и предоставят данни за извършени задължителни имунизации за възрастта. Вече е факт дигитализацията на този процес. Информацията за здравословното състояние на детето (ръст, тегло, обиколка на..

публикувано на 12.09.25 в 17:32
Снимки: Adecco Bulgaria

Работодателите прегръщат изкуствения интелект, но им свиди да инвестират в обучение на служители

Ново глобално проучване на Adecco Group показва, че компаниите по света продължават да възприемат изкуствения интелект (ИИ) като панацея за ускорена трансформация, но често прехвърлят тежестта върху своите служители. 66% от организациите очакват служителите сами проактивно да се адаптират към ИИ, а 32% изобщо не предлагат обучение за..

публикувано на 12.09.25 в 17:04