Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

В България има прекалено много високотехнологична апаратура за скъпо лечение и немалка част от нея е излишна, сочат данните от новата национална здравна карта, предложена от Министерството на здравеопазването, съобщкава СЕГА. Някои от апаратите са близо два пъти повече от нужното за диагностиката и лечението на пациентите. Концентрацията е в по-богатите райони, а в бедните модерната техника не достига. Високотехнологичната апаратура е както в частни, така и в държавни болници и дори в общински онкодиспансери. В обществените лечебни заведения тя е купувана или с държавни пари, или по линия на еврофондовете.

По 300 лева за златна монета дават родители на абитуриенти, за да ги зарадват по случай завършването им на 12 клас,  обясни пред МОНИТОР Валентина Генчева, директор на дирекция „Злато и нумизматика“. „Сумите варират от 150 до 300 лева. Това е масовата средна продажба. Естествено има родители и близки, които отделят и над 1000 лева“, разясни Генчева. Разбира се, освен златни и сребърни монети и кюлчета, част от семействата избират и традиционните златни накити като гривни, обици и верижки.

Цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за автомобилите продължава ударно да расте, като при повечето компании цената е с над 25% по-висока в сравнение с миналата година, за един и същ автомобил, който не е участвал в произшествия, пише СЕГА. Увеличението превишава значително утежнението на полиците от средно 12 лева, въведено в началото на февруари, когато на застрахователните компании бе наложена допълнителна такса заради "Зелена карта". По данни на брокери в последните 12 месеца застрахователите няколко пъти са завишавали тарифите. Най-голямо е вдигането на цените в столицата, която е и най-рисковият за шофиране град. То започва от 20-30 и надхвърля 50 лева.

Първите станции за зареждане на автомобили с водород в България ще заработят до 2023 година. Това обяви зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ангел Попов, по време на презентация на водородни автомобили, които са произведени от наши млади учени от Техническия университет в София и от Русенския университет, пише ТРУД. „Това, което в момента представяме, е най-вероятно бъдещето на автомобилния транспорт. Двата малки автомобила са направени от българи и искаме да покажем колко труд са положили, за да може тези автомобили да вървят на водород”, подчерта Попов. И допълни: „Това, което правим, не е първата крачка. Това е вече третата крачка за нашето правителство. Програмата е толкова амбициозна, че ние се надяваме, че 2023 ще се появят станции, на които хората ще могат да зареждат своите автомобили с водород”.  

Новият еврорегламент за защита на личните данни свари неподготвени редица български институции и създава затруднения на гражданите, информира СЕГА. Пациенти се оплакаха, че прегледите им се бавят заради искания да попълват декларации, че са съгласни болницата да ползва личните им данни. В Националната кардиологична болница например поискали от човек от Кюстендил със сърдечни проблеми първо да се яви лично и да попълни декларация, за да му насрочат дата за преглед. Това обаче означава значително забавяне на прегледа, както и двойно пътуване до София и обратно, т.е. оскъпяване. "Страшно много се затруднихме, защото се иска изцяло да пренастроим организацията на работа, защото ние предаваме информацията към НЗОК, към министерство, а данните за здравословното състояние на хората е чувствителна информация, която още по-жестоко трябва да се съхранява и да се пази от злонамерени действия", обясни д-р Неделчо Тотев, директор на болницата в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници в България.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До седмица ще бъде решен казусът с достъпа на таксита до Летище София

Окончателно решение между таксиметровите шофьори и оператора на столичния аеропорт във връзка с новата организация на движение,  ще има до края на следващата седмица. Днес представители на двете страни обсъдиха недоволството на бранша и намеренията им за продължаване на протестните действия, ако от "СОФ-Kънект" не преразгледат въведеното..

публикувано на 07.02.25 в 18:42

ДАЗД се самосезира след случай на насилие над дете

Държавната агенция за закрила над детето се самосезира по информация в медиите за насилие над дете, настанено в Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания. Предстои да бъде извършена проверка от страна на ДАЗД.  Своевременно са сезирани и е изискана информация за предприетите действия от компетентните институции, включително от районна..

публикувано на 07.02.25 в 16:51

Скрининг в София: 23 дни безплатни кардиологични прегледи за 5980 души

Програма за скрининг на сърдечносъдовата система на жителите на София започва през тази година, обявиха в Столичната община инициатори на инициативата д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет (СОС), д-р Антон Койчев, зам.-председател на комисията по здравеопазване към СОС, и директорът на Първа градска болница д-р Цветомир..

публикувано на 07.02.25 в 12:18

До края на март България очаква още два медицински хеликоптера

До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари.   По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..

публикувано на 07.02.25 в 11:43

Таксиметровите шофьори на среща с представители на Летище София

Представители на Летище София и на "Съюз Такси" ще се срещнат, за да обсъдят проблемите на бранша, който е засегнат от новата организация на движение пред Терминал 2, въведена в началото на годината. Преди седмица таксиметрови шофьори се събраха на протест и блокираха входа и изхода на Терминала.  От бранша не са съгласни с изискването да..

публикувано на 07.02.25 в 08:18
Фасадата на сградата

Столична община: Сградата на Централната баня ще бъде укрепена незабавно, ако се налага

Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня. Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние . При установена нужда от аварийно укрепване, то ще бъде направено..

публикувано на 06.02.25 в 15:08

Предложение: По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище "София"

По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище София поискаха от Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи. От асоциацията изпратиха писмо до "СОФ Кънект" – операторът на столичния аеропорт, и до медиите. "Решението за ограничаване на достъпа до Терминал 2 до десет минути е правилна и..

публикувано на 06.02.25 в 10:17