Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В охраняемите водни площи има не само спасители, но и медицинско обслужване

За водното спасяване и разумното ни поведение край водните басейни разговаряхме в "Радиоприемница" с Антон Налбантов, директор на Водно-спасителната служба към Българския червен кръст. Той ни препоръча да се насочваме предимно към охраняемите водни площи, басейни, морски плажове и аквапаркове, когато решим да се разхладим през лятото или да поплуваме. Стопаните на тези обекти са длъжни да осигурят не само водни спасители, но и навременно медицинско обслужване при възникнали инциденти. Далеч по-опасни са реките, язовирите и каналите, като данните за 2017 година показват, че най-много хора (44) са се удавили в реки, затова и от Водно-спасителната служба препоръчват тези водни площи да бъдат избягвани.
   
Отговорностите на водния спасител на морския плаж се простират до 100 метра навътре в морето, затова и всеки летовник, който навлезе по-навътре от тази граница, носи сам отговорност за безопасността си. Изключително важно е всеки, който управлява джет, сърф или надуваема лодка, да използва спасителна жилетка, подчерта директорът на Водно-спасителната служба.

Антон НалбантовСредно между 1000 и 1200 водни спасители се обучават всяка година към Българския червен кръст,  с което е осигурен достатъчен ресурс от такива служители за нуждите на всички морски плажове, плувните басейни и аквапаркове, посочи Налбантов. Според него през последните няколко години са се подобрили условията на труд, които предлагат стопаните на съоръженията, и забележимо са се увеличили кандидатите за водни спасители. Възнагражденията за този вид труд в развитите европейски държави са двойни, спрямо тези в България, поради което известна част от младите спасители, владеещи езици, търсят възможности за работа в чужбина.


Именно заради водния травматизъм в страната е създадена Водно-спасителната служба преди 53 години, припомни Антон Налбантов. Преди създаването й броят на удавените е достигал между 400 и 500 души. Основната задача на тази служба към Българския червен кръст е да обединява усилията на всички институции, които имат отношение към ограничаването на водния травматизъм. През последните години броят на удавянията в България варират между 110 и 130, най-ниско е нивото през 2017 година - 106, сред които десет деца. Погледнато в европейски план, страната ни се нарежда заедно с някои от най-развитите държави като Швеция и Финландия, като броят на удавянията в рамките на една година е по-малък у нас, отколкото в страни като Чехия и Полша.

Водно-спасителната служба към Българския червен кръст е осигурила тази вечер безплатна прожекция на нов обучителен филм за водни спасители в Дома на киното. Информационни кампании с излъчването на този филм до 11 август.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждани се включиха в обновяването на осветлението в район "Студентски"

Ново светодиодно соларно парково осветление реализира екипът на столичния район "Студентски" в 4 междублокови пространства. "Ограничените бюджетни възможности на районната администрация води до търсене на нестандартни решения, някои от които са доста приемливи – коментира пред БНР- Радио София районният кмет Петко Горанов . – Със собствени..

публикувано на 13.08.25 в 17:42

Данните в "MedicinePrice" се актуализират в реално време, мобилното приложение ще остане безплатно

Новото мобилно приложение MedicinePrice , което показва цените на лекарствата в левове и евро, е част от електронното здравеопазване в България и то ще остане безплатно, защото е разработено от държавен орган. "Приложението е създадено от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти (НСЦРЛП) с основната цел да..

публикувано на 13.08.25 в 16:50

Дебютният албум на Невена Пейкова е с 13 песни, включително и дует с Нели Рангелова

Певицата Невена Пейкова бе гост в предаването "Добър вечер, София", за да разкаже за своя дебютен албум, озаглавен "Само ти". “Имам много песни, но за пръв път реших да направя албум, вече като само продуциращ се изпълнител“, съобщи тя пред Радио София. Защо след години кариера, едва сега идва дебютен албум? “Всъщност, той се..

публикувано на 13.08.25 в 16:09

Петър Дишков: Стопанисваните гори са по-устойчиви на вредители и на пожари. У нас липсва политика за сектора

Дървопреработвателният бранш в България е в колапс, алармират от бранша. Производството през 2024 г. е достигнало рекорден минимум, а през 2025 г. ситуацията ще се влоши допълнително, заради множеството пожари в страната. Според експертите бушуващите огнени стихии се дължат на трайното застаряване на голяма част от българските гори, натрупването..

публикувано на 13.08.25 в 15:26

Музика, спорт, наука и каузи в четвърти софийски младежки фестивал

Sofia Summer Fest кани жители и гости на София този уикенд (16 и 17 август) да посетят Младежки фестивал с "музика, движение, каузи и вдъхновение". Готов ли си за лятното събитие, което ще събере в сърцето на София? Това е четвъртото издание на фестивала My Sofia. Youth with causes / "Моята София. Младите с каузи" и е..

публикувано на 13.08.25 в 14:50

Копривщица ще отбележи традиционните Дебелянови поетични дни

Традиционните  Димчови дни   се провеждат всяка година  в Копривщица през месец август. Тази година те ще бъдат отбелязани на 16 и 17-и август (събота и неделя).  Повече разказа пред Радио София Делка Гугова - уредник на къща-музей “Димчо Дебелянов”.   “На Дебеляновите поетични празници, традиционно се събират много хора в бащиния дом..

публикувано на 13.08.25 в 13:55

Археологическият музей показва "Блясъкът на елинистичното злато"

Изложбата „Блясъкът на елинистическото злато. Повелителят на Сакар“ беше отрита в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН) . Посетителите ще могат да видят уникални находки от тракийско погребение, разкрито в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Експозицията ще остане в София от 13 до 17 август. Сред..

публикувано на 13.08.25 в 13:26