Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Анина Чилева:

Емоционалното пренебрегване е най-страшно за младия човек

Как родителите да предпазят децата от рисково за здравето поведение?

Снимка: БТА
86 процента от българските ученици на 16-години вече са употребили алкохол; 59% са пили повече от едно питие наведнъж през последния месец, показа изследване, проведено в 35 европейски страни сред учениците на 16 години. Половината от децата на тази възраст в България вече са имали сексуален контакт, 35 процента обаче не са ползвали презерватив.

Случаите на раждане или аборт във възрастта от 15 до 19 години у нас са около 3000 годишно, показват данните, оповестени от Националния център за обществено здраве и анализи. Случаите на млади хора, инфектирани с ХИВ също са много - 34 % от новорегистрираните серопозитивни са на възраст от 20 до 29 години.

А СЗО предупреждава, че 70 на сто от случаите на ранна смърт и около 60 процента от заболяванията се дължат на поведение, формирано по време на съзряването - от 10 до 19-годишна възраст. За правилната  нагласа най-голямо значение имат здравното образование и достъпът до медицински изделия, отбелязват експертите.

Как обаче родителите да помогнат на децата си?


Потърсихме мнението на психолога Анина Чилева от отдел "Детско младежко здраве" в Националния център:

Снимка"Във властта на родителите е да намират време за детето си. Това, което показват всички изследвания, е, че много защитени от рисково поведение са младежите, които имат доверен възрастен. Много е ключово родителят да запази добрата връзка с детето си, да не е осъдителен, а да е подкрепящ, да отвори пространство за неговото право да вземе решения и също толкова ключово е да опита да поставя, особено в по-ранната възраст, които биха помогнали на подрастващия млад човек да се чувства защитен от страна на своите родители. Но не това да става с размахан пръст, не със забрани и наказания, а със споделяне, с разговори, със съвместни занимание".


Отчуждението е капанът, в който младежите падат

И изходът за тях е рисковото поведение, защото във възрастовата група на тийнейджърите връстниците стават изключително "значими други". И за да станат герои в техните очи, е възможно децата да предприемат рисково поведение - нещо, което не биха направили, ако се чувстват уверени и подкрепени, посочи специалистът.  Според изследванията, за важните неща ценностите на младите хора и на възрастните съвпадат, но на децата им липсва сигурността, че ще бъдат разбрани, а не наказани; че дори да са сгрешили ще потърсят изход заедно с родителите.

"Емоционалното пренебрегване е много страшно за младия човек. И това е капанът, за който говоря - липсата на време, на възможност или пък много широките граници и свобода. Никой не иска сам да взима всички решения, когато е много малък. Иска все пак да чуе какво мислят неговите родители. И ако е тотално "пуснат" да се справя сам, това също не е онази сигурна среда и онези обувки, в които да се чувства добре, когато все пак още не си възрастен човек и не си поел всичко отговорности за себе си сам".

Родителят не трябва да губи връзката с детето и да оспорва решенията му


В човешките общности, и вкъщи и на работа, всеки "мери със своя аршин". Но родителите трябва да оставят пространство за "аршина" на младия човек, да му оставят възможност да взима решения и ние да не ги оспорват всеки път. Защото готовността да ги оспорят се явява, преди даже да са помислили. Според психолога, това е така, защото страхът на родителите за децата им е много голям.

Не е страшно, ако детето сподели, че е пило алкохол. Важно е да се научи да носи отговорност за своето поведение и да може да го управлява, казва още психологът.

За верния подход от страна на родителите, ако децата споделят за рисково поведение и как да избегнат отчуждението със своите деца  - чуйте интервюто с психолога Анина Чилева!







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00