Повече пари за хората с увреждания ще има най-рано догодина, извежда в заглавие СЕГА. Личната помощ за хората с увреждания ще бъде нормативно регламентирана най-рано от началото на следващата година. Това обяви по-ясно социалният министър Бисер Петков. Причината според него е, че няма как да бъдат удовлетворени исканията на майките на деца с увреждания чрез преструктуриране на сегашния бюджет, трябват нови средства. Абсолютният минимум за асистентски услуги по проекта на омбудсмана Мая Манолова надхвърля със 105 млн. лв. сегашното финансиране, и то, като се приспаднат текущите плащания, които новата помощ ще замени - добавките за чужда помощ по линия на НОИ и парите за личен асистент. Това са сметки на база 1.1 минимална заплата заплащане на социалните асистенти, докато в първия си вариант законът на Манолова искаше поне минимална заплата и половина. Впоследствие тя редактира текстовете и в момента се предвижда 1.1 минимална заплата с постепенно увеличение до 1.5 през 2021 г. При по-голямо заплащане и увеличение на минималната заплата обаче според Петков ще трябват неколкостотин милиона. Разчетите на МФ също са за много повече пари.
BG манатарката червива, минахме на румънска, разкрива МОНИТОР. Родната манатарка е червива и с много лошо качество. Затова напоследък фирмите ни предпочитат да внасят от Румъния. Това съобщи пред „Монитор“ председателят на Асоциацията на преработвателите на диворастящи гъби и плодове Юлиян Колев. В момента основно се бере пачи крак, която се изнася предимно за Германия, Швейцария, Австрия, Франция и Холандия. Цените варират между 6-10 лева, а за манатарката, която обаче вече е в минимални количества, около 6-7 лева за килограм. 99% от продукцията е за износ, тъй като в страната ни не се консумират много гъби.
Петокласници изучават откъс на Стивън Кинг, четем още в МОНИТОР. Петокласници изучават откъс от романа на Стивън Кинг „То“, като търсят връзката с приказката „Грозното патенце“ на Ханс Кристиан Андерсен. Хлапетата трябва да отговорят на въпроси към текста, след като са разбрали поуката от произведението на датския писател. Проверка показва, че романът „То“ не спада към задължителната литература, а е част от рубриката „Сред книгите“, която се намира в края на всеки урок от учебниците на „Просвета“. В нея се въвежда откъс по темата на централния урок, който е подбран, така че да пасва тематично на основния урок, обясниха проф. Хранова – автор на учебника. По този начин се събужда любопитство у децата и ги подтиква да прочетат допълнителен текст, но никой не ги кара да четат цялата книга, а се упражнява връзката с основния урок, допълни тя.
По 200 хил. лева ще получат младежи до 29 г. и жени предприемачи за стартиращ бизнес по откритата наскоро процедура „Насърчаване на предприемачеството“, пише в друга статия МОНИТОР. „Това е една от най-очакваните процедури за стартиращи компании, със значителен финансов ресурс от 67 млн. лв. По нея ще могат да кандидатстват стартъпи в редица области, създадени след 31 декември 2016 г. Изискванията са максимално либерални като целта е да насърчим предприемачеството у нас“, коментира зам.-министърът на икономиката Александър Манолев. Според условията за кандидатстване приоритет при оценката ще бъде даден на проекти на предприемачи, които имат образование и/или поне 3 години професионален опит в областта.
С близо 12% са се увеличили пътуванията на българи в чужбина, в сравнение със същия период на миналата година, изчислява СЕГА Предприетите пътувания за миналия месец са около 730 хиляди. Сред тях преобладава делът на посещенията с други цели като гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия - 39%. Посещенията с цел почивка са 35%, а със служебна цел - около 27%. Това показват данни на националната статистика. Най-голям брой пътувания от българи са били предприети през май към южната ни съседка Гърция - 184 хиляди. На второ място е Турция със 147 хиляди. На трето място е Румъния, но със значително по-малко пътувания - около 60 хиляди. След тях предпочитани от българите са още Македония, Сърбия, Германия. В сравнение със същия период на миналата година е отчетено увеличение на интереса към дестинации като Италия - с 30%, Белгия - с 25%, Сърбия - с 22%, както и Испания - с 20%.
Българи измислиха дрон за доставки, научаваме от ТРУД. Българи проектираха безпилотен самолет за доставки, който има капацитет да пренася до 350 килограма и с едно зареждане може да прелети на разстояние от 2500 километра. Проектът на безпилотния самолет е дело на двама братя Свилен и Константин Рангелови. “Преди три година и половина с моя брат Константин, който е авиоинженер, ни хрумна идеята за разработката, след като той все ме питаше кога ще му донеса малко българско сирене, тъй като той живее в чужбина. Казах му “Нали си инженер, измисли някакъв начин, без да идвам”, след което решихме да действаме”, разказва Свилен. Прототипът на “Черния лебед”, както Свилен нарича машината, в момента е в тестови период, направен е в мащаб 1 към 4 и се задвижва с електромотор. Очаква се догодина да бъде изработен и тестван 16-метровият каргосамолет с бензинов двигател, а производственият и развойният процес собствениците планират да се извършва изцяло в България. Самолетите няма да се продават на заинтересовани от възможностите им фирми, а вместо това те ще предоставят услуга и компаниите ще могат да използват мрежа от безпилотни машини за пренос от Европа до страни като Азия и Африка.
По-малко автобуси ще пътуват по линията София - Кюстендил и обратно поради драстично намалелия брой на пътниците зимата. От 15 февруари до 1 май се намаляват курсовете в почивните дни – събота и неделя. За тези дни вместо 7 курса ще се изпълняват четири, съобщиха от Община Кюстендил. Обследване показало, че през почивните дни някои от..
Националният политехнически музей ще се включи в 14-ото издание на Седмицата на брака. Инициативата се провежда ежегодно в повече от 30 страни по света и има за цел да обедини обществените усилия за насърчаване на брака и традиционните семейни ценности и да помогне на двойките по пътя им към изграждане на успешен брак. Събитието ще се състои на 15..
На 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..
Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..
От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..