Инициативата възникна отпреди няколко години – разказа в ефира на Радио София Йоанна Дочевска - председател на АРБС. Това става след като известният в цяла Европа хореограф Каролин Смит заболява от рак на гърдата и в течение на терапията си тя установява, че танцовите упражнения се отразяват добре на рехабилитацията – физически и психически. Досега тя е помогнала на повече от 2000 жени.
Проектът е съфинансиран по програма „Еразъм+” на Европейската комисия и сеансите са безплатни за участничките. За техния подбор има изисквания, например: възраст между 30-65 години; да са изминали поне 4 месеца след последната химиотерапия или операция (ако е имало такава).
Танцовата програма е специално адаптирана. Каролин Смит е обучила по двама инструктори от всяка държава. За България това са Валентина Недева и Ивайла Гергова–АВА. Те ще танцуват с участничките в студио в Студентската поликлиника в София от 19 октомври 2018 до 30 март 2019.
Срокът за кандидатстване е 10 август т.г. чрез сайта на АРБС.
В Холандия имаме болница за партньор, а в Италия – университет („Форо Романо“ в Рим), уточни още Дочевска. В началото и в края на проекта кинезитерапевт ще извърши базови измервания на общото физическо и психическо състояние на селектираните участнички, като данните от измерванията ще бъдат анализирани, за да може да се валидира Европейски протокол за танцова терапия.
Чуйте повече по темата в разговора на Георги Нейков с Йоанна Дочевска.Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..