Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Скатов: Всяка година ми е по-трудно, но все си поставям по-високи цели

Малко хора ги боли за планетата, отбелязва алпинистът-веган. Той признава, че е празник да се среща и да мотивира почитатели - да бъдат упорити за постигане на мечтите си. Иначе и малките неща могат да го направят щастлив - тревичката или диво животно в гората...

За 6 години Атанас Скатов е участвал в 16 експедиции
Снимка: Личен архив
Алпинистът Атанас Скатов е роден на 11 март 1978 г. в Сливен. В момента провежда научен експеримент с изкачване на 14-те най-високи върха на Земята без консумация на животинска храна. Към 2018 г. е покорил 6 върха над 8000 метра: Еверест, Манаслу, Анапурна, Макалу, Лхотце и Чо Ою. Ето как се запалва неговата страст към планината:

„От ученическите си години имах желание да премина по маршрута Ком - Емине. След като го направих, любовта ми към планината пламна. Оттам нататък реших, че искам да се занимавам със спортове на открито, свързани с планината. Изкачих Еверест два пъти - по северния склон и по южния.“

Скатов е и първият българин, успял да завърши проекта „Седемте върха“ за изкачване на най-​високите планински върхове на седемте континента на планетата.

„Аз много обичам да пътувам в чужбина. Реших, че искам да изкача най-високия връх на всеки континент. По този начин, хем ще мога да съм по-близо до планината, хем ще задоволя страстта си към пътуванията. През януари 2013 заминах за първия си континентален първенец - връх Ухуру в планината Килиманджаро в Африка. Миналата година изкачих и последния - връх Денале в Аляска. За 4 години и половина покорих всички континентални първенци. Оказа се, че съм първият българин с такова постижение.“

Българският алпинист поставя и друг рекорд - за най-​бързо българско изкачване на два върха над 8000 метра - ​Еверест и Лхотце за 5 дни и 11 часа през 2017 г.

„Целта беше да изкача Еверест и Лхотце за под 20 часа. След като изкачих Лхотце обаче времето се влоши. Бях тръгнал за Еверест, но се върнах, защото 3 дни времето беше ужасно. В крайна сметка успях.“

Експедициите на Атанас Скатов са публикувани в книги, три от които са обединени в поредицата „Над 8000 метра“. Походите на мъжа са представени и в първия му филм „Експериментът Скатов. Първият веган на Еверест“.

На Еверест е стигал и от Непал, и от Тибет.

„На всяка моя експедиция си водя дневник, описвам всичко - случки, чувства, емоции. Последната ми книга излезе наскоро, тя е за връх Гашербрум. За мен успехът е, че помагам на хората да бъдат щастливи. Всеки ден получавам съобщения. Казват ми, че съм им помогнал да сбъдват мечтите си, да спортуват, някои от тях са променили диетата си към по-здравословна.“

Някои от своите постижения Скатов постига рамо до рамо с Боян Петров, един от най-добрите и обичани български алпинисти, който остана завинаги в планината.

„С Боян Петров бяхме на 3 експедиции заедно, той беше голям алпинист. Аз съм се учил от него. В планината рискът е голям, тръгваме подготвени. За съжаление, Боян загина и България загуби един много добър човек и алпинист.“

СнимкаПрез 2012 г. Атанас Скатов решава да промени вегетарианската си диета и да стане веган. Тогава започва да тренира интензивно и целта му е да експериментира смело - дали е възможно да оцелееш на 8000 метра височина само на растителна храна.

„В края на 2011 година реших да изключа всички животински храни, преди това бях вегетарианец. С този режим на хранене се чувствах изключително добре, много леко и свободно. В последните години, когато съм на експедиция, понякога се чувствам слаб, но искам да тествам режима. Избрах този вид хранене, защото чрез него най-малко се замърсява околната среда. От друга страна - населението на земята нараства, а селскостопанските площи намаляват. Аз съм агроном по образование, знам, че колкото и да се вдига добива, все пак има максимум. Прахосваме огромен ресурс. Исках да проверя, дали с този режим  мога да издържа на толкова голямо физическо и психическо натоварване. Все пак като човек, който се занимава с наука, трябва проверя нещата преди да им се доверя.“

За в бъдеще Скатов си пожелава да е здрав и да намери финансиране за следващите си мисии:

„Изключително трудно е да намериш финансиране, трудно е някой да повярва в твоята кауза. Засега успявам, включих се в 16 експедиции. Тежко е, когато държавата не помага и трябва да разчиташ на частния бизнес.“

През следващите месеци на алпиниста предстои турне из цяла България, в рамките на което той ще се срещне със свои почитатели. Скатов продължава да се стреми към най-голямата си цел и мечта - да изкачи 14-те най-високи върха на Земята. Успех!

Чуйте радио срещата на Луиза Лазарова с Атанас Скатов.

На 27 септември алпинистът кани слушателите на мотивационна лекция и прожекция в G8.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05