Историята, която ще ви разкажем не е единствена, но е пример, че човещината все още я има и може да бъде заразителна. Главен герой е албанецът Лео Кадели. Живее в София, но обикаля цялата страна. За някои - луд, за други - национален герой, който успява да мотивира, вдъхнови, провокира и приобщи с добротворство стотици българи. От 2 години се е посветил на доброто. Откликва на всеки сигнал за хора в беда - без покрив, преживели инцидент или трагедия, хора без хляб на трапезата си. И когато помогне, е щастлив, защото е посветил на това живота си.
Две години назад „Приятели, помагайте“ започва с историята на баба Недка от село Шишковци, която има нужда от пари за лекарства. Лео, заедно с двама свои приятели, решават да посетят бабата и да ѝ помогнат с каквото имат.
След баба Недка срещите с хора в нужда се превръщат в традиция. Всеки уикенд Лео и приятелите му отделят време, в което да помагат на стари хора.
До днес инициативата е оказала помощ на над 2000 души.
Това, че не съм българин, не ме освобождава да имам своя обществен и морален дълг - казва Лео. Дошъл преди 12 години, днес той има тук свое семейство, а синът му е български гражданин. - Където и да живеех, щях да помагам. Не го правя за "Браво", за героизъм. Това ме прави щастлив.
Доброто намира израз и в историята на чичо Емил от квартал „Гео Милев“ в София. Той се свързва с Лео Кадели като му споделя за своята тежка диагноза. И разбира се екип от доброволци веднага помагат на човека в нужда, за когото тази помощ се оказва жизненоважна.
Да помагаш е дар - дар за този, който получава, и дар за този, който дава.
Лео Кадели от Приятели, помагайте дава много и от сърце. Само за 2 години той се превърна в символ на добротата и съпричастността със своята готовност да помогне на всеки, който е изпаднал в беда. Прави го без да иска нищо в замяна. И благодарности за добротата му далеч не липсват.
Пари - не, но на ръка дават вещи, храна и вода доброволците, които се свързват с Лео, и които отиват на място в различни краища на страната, за да помагат на изпадналите в беда.
Приятели, помагайте получава десетки сигнали на ден, които се проверяват на място от някой от над 100-те координатори по райони в страната. След като се установи със сигурност, че човекът наистина има нужда от помощ, се подема кампания.
Сдружението вече се развива и в Европа - има 5 пункта в Англия, два в Германия и един в Испания, в които се събират дарения за сираци, деца с увреждания и възрастни хора в нужда у нас. Така че ПРИЯТЕЛИ, ПОМАГАЙТЕ - без угризения и без очаквания, защото да, Доброто не струва скъпо, но много се цени.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..