Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 3D принтиране у нас може да се правят модулни къщи при бедствия

Снимка: https://uacg.bg
Подобно на конвенционалното строителство, основна роля при използването на 3D принтиране за строителни цели има бетонът. Методът служи предимно за изграждането на макети, на модели и по правило няма за цел построяването на сгради. Първият проект за изследването на възможностите и предизвикателствата при приложението на технологията с цел изграждане на сгради, на съоръжения, архитектурни елементи е на Университета за архитектура, строителство и геодезия, обясни пред Радио София доц. Румяна Захариева. Проектът е финансиран от Центъра за научни изследвания и проектиране и води до създаването на подходящ материал за 3D принтиране, наречен условно "бетон", но всъщност е финозърнест и прилича повече на строителен разтвор. Интересното в случая е, че създаденият материал притежава качествата на високоякостен, дори на супер високоякостен бетон. Използваната пясъчна фракция е от чист кварцов пясък, но желанието на екипа е частично той да бъде заменен от преработени строителни отпадъци - керамика, рециклиран бетон или смелена на прах минерална вата.

Доц. Румяна Захариева

Друга основна цел на разработката е създаването на национално ноу-хау, с което да може да се участва в проекти и да бъде привлечено финансиране за създаването на първата 3D принтирана сграда в България. Последната част от проекта - създаването на екструдер за бетонната смес и наемането на индустриален робот за придвижване на екструдера засега не е осъществена поради ограничения в бюджета, уточни доц. Захариева.

Идеята на 3D принтирането е да се избегне класическия стоманобетон, защото това би ограничило най-голямото предимство на технологията - бързината и свободата на формите.  От друга страна досега никой не е принтирал хоризонтални елементи или казано иначе плочи. За тях се налага, когато се принтират, да бъдат подпирани с кофраж, както при традиционните технологии.

Доц. Румяна Захариева подчерта, че е най-важно да бъде определено за какво може да бъде използвано 3D принтирането в България на настоящия етап. Според екипа от УАСГ има две основни направления - изработване на авангардни архитектурни форми, като спираловидна стена например, или бързо роботизирано изработване на малки модулни сгради в райони, пострадали от природни или антропогенни бедствия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възможни са валежи в планините

През днешния ден ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. След обяд над планинските райони и Източна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще превали дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В Лудогорието валежите ще са временно интензивни, придружени с гръмотевици, ще има условия и..

публикувано на 16.07.25 в 06:35

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52
Конструкторът е игра от отворен тип и развива детското въображение

За ползата от детската скука и "активното бездействие" на родителя наблюдател

Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..

публикувано на 15.07.25 в 16:59

За седма поредна година Самоков ще бъде домакин на Lago Fest 2025

За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Около 500 населени места в България въобще не са включени във ВиК мрежата

В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..

публикувано на 15.07.25 в 16:10
Тихомир Тошев

Тихомир Тошев: Еврозоната ще донесе плюсове и на кредитния пазар

България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..

публикувано на 15.07.25 в 15:25

Дан Колар: И в София, и в Братислава споделените градски пространства са окупирани от автомобили

Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск.  “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..

публикувано на 15.07.25 в 12:35