Всеки втори българин дарява пари на болни, извежда в заглавие СЕГА. Личните дарения плавно се увеличават, но фондациите остават основният донор у нас, отчита анализът на Българския дарителски форум за 2017 г. Хората, които са помагали на нуждаещи се или за благородни каузи, нарастват от 42% през 2016 г. на 45 процента. Най-често даренията са за лечение (59%), за бедни (38%) и за пострадали при бедствия и аварии (също 38%). Общата набрана сума - от фондации, компании, еднолични търговци и физически лица, през 2017 г. е 101 391 100 лева. Спрямо 2016 г. се отчита ръст с около 5% (почти 5.3 млн. лева повече). И през 2017 г. в продължение на тенденцията от предходните три години най-голям дарител са фондациите, следвани от бизнеса. Индивидуалните дарители у нас през миналата година са формирали 9% от общите предоставени суми, докато през 2013 г. делът им е бил едва 5%. Техният принос за миналата година е 8.9 млн. лева. Дали защото се замогват, или защото стават посъстрадателни, българите даряват все повече пари. Докато преди сумите са били основно в диапазона 1-5 лева, вече преобладават помощи между 6 и 50 лв. годишно. SMS и даренията в кутия остават най-масово използваните от хората начини за подкрепа на нуждаещи се. В сравнение с миналата година обаче делът на хората, дарили с есемес, намалява с почти 15%, а в същото време се увеличава делът на положения доброволен труд и на даренията, направени онлайн
"Безплатното" саниране ни струва по милион за блок, изчислява СЕГА. Над милион лева е изхарчила средно държавата за всяка жилищна сграда, санирана по "безплатната" Национална програма за енергийна ефективност. Това става ясно от данните, подготвени от регионалното министерство в отговор на питане на депутата от БСП Пенчо Милков. Програмата започна през 2015 г. , съпроводена с тържествено рязане на ленти на обновени блокове от премиера Бойко Борисов и бившите ресорни министри Лиляна Павлова и Николай Нанков. Досега програмата погълна 2 милиарда лева от бюджета при спорен ефект и множество сигнали за калпави ремонти и жестоко оскъпяване. През януари 2017 г. с постановление правителството удвои ресурса спрямо първоначално отпуснатите 1 милиард лева. С тези пари Българската банка за развитие финансира т. нар. безплатно саниране. Планирано бе да се обновят общо 150 000 жилища, в които живеят 350 000 души.
Над 5000 българи изразиха за броени дни официално мнението си за това трябва ли да отпаднат сезонните смени на часовото време и дали да остане лятното, или зимното, като са се аргументирали за позицията, отбелязва МОНИТОР. Те се включиха в организираното от Министерския съвет онлайн допитване, което стартира в края на септември и ще продължи до 11 октомври. Мненията на участвалите в него ще се сондират от работна група и ще бъдат взети предвид при оформянето на на позицията на страната ни по темата. Реална промяна пък, може да се очаква още следващата година. Консултацията се провежда на сайта на дирекция "Координация по въпросите на Европейския съюз“ (euaffairs.government.bg), като участието в нея изисква регистрация.
Всички пътища - на “рентгенова снимка” за безопасност, четем в 24 ЧАСА. Анализ на 20-те хиляди километра пътища от републиканската мрежа готви Агенция “Пътна инфраструктура”. Инвентаризацията е разпоредена от строителния министър Николай Нанков и ще бъде довършена от наследницата му Петя Аврамова. След анализа ще се знае какви средства са нужни за ремонти и рехабилитация. В най-лошо състояние са 8-те хиляди километра третокласни шосета. С наредбата се въвеждат завишени изисквания за отводняване на пътното платно, така че да бъде избегнато събирането на вода и създаването на условия за произшествия. В участъците с по-сложно движение ще се поставя осветление, за да има по-голяма видимост, отделно се създават зони за безопасност, заяви Аврамова.
210 хил. чужденци се очаква да посетят ски центровете ни през идващия зимен сезон, прогнозира Румен Драганов председател на Института по туризъм към УНИБИТ пред МОНИТОР. По думите му освен това за ски и сноуборд курортите ще бъдат посетени и от още 280 хил. българи. „Около половината от чужденците, дошли за ски у нас, ще отседнат в Банско“, прогнозира още експертът. Според него специално за зимния туризъм се очакват най-много посещения освен от съседните ни страни и от Великобритания, Германия и Русия. По малки групи ще има от Израел и от по-далечни страни като Южна Африка и Австралия. Най-дълго в ски курортите ни обикновено отсядат англичаните. Средният им престой е около 7 дни. Най-малко - по 2-3 дни стоят гърците и гражданите на Република Македония
След започналото през последните дни строителство на още 2 детски градини - разширението на 108-а в ж.к. "Дружба" и новата сграда в с. Кокаляне, район "Панчарево", днес в район "Красна поляна" бе направена първа копка на нова сграда за 8 допълнителни групи – 2 яслени и 6 градински, съобщиха от Столичната община. Проектирани са просторни..
Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев". От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната.
Реконструкцията на стадион "Българска армия" върви по график и строителните дейности ще бъдат изпълнени в срок, увери техническият ръководител на обекта Димитър Каламов. ЦСКА организира ден на отворените врати на стадиона, по време на който медиите се запознаха с напредъка по строежа на новия стадион на "червените". "Наляти са основите на сектор А и..
Противоепидемичните мерки за Кюстендилския регион, въведени от 27 януари до 5 февруари, отпадат от четвъртък, обявиха от РЗИ. За последните пет дни заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в региона пада и това е трайна тенденция. Ситуацията с грипа и респираторните заболявания в региона е благоприятна, макар че последната..
Късно снощи проверяващ екип от Столичния инспекторат и служители на дирекция АПП са извършили проверки за нерегламентирано изгаряне на отпадъци в район "Слатина". Горенето на открито на стари мебели и вещи е било на ул. 517 в кв. "Христо Ботев". За установяване на мястото е използван дрон. Съставен е акт на извършителите, допълват от Столичния..
Девет тона са събраните елхи след края на коледните и новогодишни празници. Общо през януари т.г. в Инсталация за компостиране на зелени отпадъци "Хан Богров" са постъпили 1066 тона , съобщиха от Столичната община. Количеството е близо 850 тона по-малко в сравнение с първия месец на 2024 г. Инсталация за компостиране е с капацитет 24..
Половин милион лева отделя община Перник за текущ ремонт на улични и тротоарни настилки с паваж, паркинг елементи и тротоарни плочи, които не са в добро състояние и изискват ежегодна поддръжка. Необходимо е извършване на локални ремонти, цялостна подмяна на съществуваща настилка, подмяна на капаци на ревизионни шахти и др. Строителните дейности..