Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как агенцията помага на бежанците - деца и на болните

Държавната агенция за бежанците в помощ на най-уязвимите

От началото на 2018 г. 1375 чужденци са подали молба за международна закрила

Как приемаме бежанците и какви са възможностите за гарантиране на човешките им права у нас - отговорите потърсихме от Държавната агенция за бежанците (ДАБ) към Министерския съвет, чиито основни функции са свързани с приема, настаняването, регистрацията и разглеждането на молби на чужденци, търсещи закрила в страната ни. Към кого и как да се обърнат, разяснява директорът на дирекция „Качество на процедурата за международна закрила“ в ДАБ Димитър Киров.

Международната закрила, която ДАБ предоставя, е статут на бежанец и хуманитарен статут. Всеки чужденец, съгласно Закона за убежището и бежанците, който се намира на територията на страната, може да подаде молба за международна закрила като това може да направи във всяко едно от териториалните поделения на ДАБ в страната, в централното управление на агенцията, както и пред всеки друг държавен орган. Неговото волеизявление трябва да бъде лично и да съдържа искането към Република България, обяснява Киров.

След регистрацията на чужденците, с тях се провежда т.нар. административно производство, което включва провеждането на едно или няколко интервюта с тях. Съобразно събраните факти и доказателства, изложени в бежанската история на чужденеца, се прави извод, за това дали той заслужава международна закрила или не. Освен това историята се верифицира съобразно данните, които агенцията има за неговата държава по произход. За да може да получи статут на бежанец, чужденецът трябва да отговаря на няколко условия - предимно на това да бъде преследван, да се опасява от някакъв вид преследване, основано на неговата раса, религия, националност, политическо мнение или принадлежност към определена социална група. Чужденците, които отговарят на международната закрила “хуманитарен статут”, следва да са били изложени на реална опасност от тежки посегателства като смъртно наказание, изтезание или в хипотеза на въоръжен конфликт, както е със Сирия.

По време на производството, чужденците имат право на безплатна правна помощ, в това число и по време на съдебното им производство, ако агенцията е постановила отрицателно решение. Тези хора могат да се обърнат и към Националното бюро за правна помощ, както и към неправителствени организации, които работят на терен в териториалните поделения на агенцията - става дума за Български Хелзински комитет, “Каритас”, “Глас България”.

От началото на 2018 г. 1375 чужденци са подали молба за международна закрила. Хората са предимно от Афганистан, Ирак, Сирия, Пакистан и Иран. През 2017 г. е имало спад в подадените молби за закрила, за разлика от 2016 г. и предходните години. В настоящия момент миграционната обстановка и в частност подадените молби за закрила, са малко.
Сред потърсилите международна закрила в България има и непълнолетни. От началото на 2018 година техният брой е 373, от които 160 са непридружени.

Здравно осигуряване, социално подпомагане, образование, в това число и изучаването на български език, както и помощ при намиране на работа, са част от ангажиментите на Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет към хората, потърсили закрила у нас. Как се гарантира и осигурява всичко това обяснява Мария Нецова – експерт в дирекция „Социална дейност и адаптация“ в Държавната агенция за бежанците.

След като лицата бъдат регистрирани и настанени в нашите териториални поделения задължително минават медицински преглед, за да може да се идентифицира тяхната необходимост от здравни услуги, ако има такава. Всички лица, търсещи закрила, са здравно осигурени ние ги подпомагаме за избор на личен лекар. Осигуряваме превод или медиатор, който може да ги заведе до болничното заведение. В случаите, когато е необходимо за деца или за хора с тежки здравословни проблеми, осигуряваме транспорт. Обособени са здравни кабинети в териториалните поделения и е назначен медицински персона.

Тъй като има много деца, търсещи закрила, много от тях от години не са посещавали училище, и затова от ДАБ са наблегнали на това да ги включат в българската образователна система. Тази година има 96 записани деца. Осигурява се транспорт. Ние сме осигурили преподаватели, които водят курсове по Български език и за деца, и за възрастни. Социален работник придружава децата до училище. В качеството си на медиатор между родители, деца, директори на училища, работим и с регионалните управления по образование, които ни подпомагат. Ние подаваме към тях информация кои деца и на каква възраст имат желание да бъдат включени в училище и те ни съдействат по разпределяне в различни училища.

Провеждаме и информационни сесии в териториалните поделения. При всяко едно постъпило предложение за работа в Агенцията за бежанците се организират такива сесии с лицата, които желаят да си намерят работа. Държавна агенция за бежанците издава и служебни бележки на лицата, които имат право на работа, т.е. съгласно закона, ако те до три месеца нямат приключило производство, им се издава служебна бележка, която удостоверява, че имат право на работа.
Такава е страната ни за хората, потърсили убежище тук. Очаквайте техните истории от първо лице и още срещи с хората, които им помагат, в следващите издания на „Родина зад граница“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21