Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Информираното решение е правилното решение преди да се тегли кредит

Снимка: Pixabay
Пазарът на недвижими имоти е темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица. Темпът, с който банките отпускат ипотечни кредити, се ускорява. По данни на БНБ ръстът през юли на годишна база е с 9%, а потребителските кредити са се увеличили с над 15%. Лихвените проценти продължават да падат въпреки прогнозите на специалистите, че този процес ще спре. Тези условия изкушават много хора да инвестират в жилищен имот. За какво трябва да внимаваме, когато теглим ипотечен кредит? Каква е цялостната картина на пазара на имоти - за това разказва кредитният консултант Николай Устамитев.

Пазарът в момента е по-стабилен отколкото беше през 2008 г. Банките започнаха да стават по-предпазливи в раздаването на кредити, коментира Устамитев. Много хора смятат, че повишаването на цените на имотите много прилича на бума от преди 10 г., но това не е така, защото тогава лихвите са били по-високи, а хората са имали много спестявания в банките заради по-високите лихвени проценти по депозитите, докато в момента тези лихви са нищожни и има хора, които предпочитат да инвестират спестените си средства в имот.

Има и много млади хора, които предпочитат да изтеглят кредит и да си закупят жилище вместо същите пари да дават за наем. Хората, които искат да си закупят жилище трябва да имат първоначална преценка на финансовите си възможности. Има кредитни консултанти, които са извън конкретна банка, които могат да им помогнат да разберат какъв кредит могат да си позволят спрямо доходите си. Една ипотечна сделка обикновено стои на два основни фундамента - първо, кредитоспособността на този, който иска да изтегли кредит от банката, вторият фундамент е обезпечението.

Преди да се предприеме тегленето на кредит трябва да се провери съотношението между дълга и нетния доход. За България обикновено това съотношение е 60%. Когато говорим за общ дълг не става дума само за вноската, която ще се плаща по новия ипотечен кредит. Става дума също за стоков кредит, кредитна карта, потребителски кредит, друго плащане, което обикновено се забравя. Друг важен аспект е остатъчният доход или т.нар. социална поносимост на кредита - възможността хората с кредит да покриват семейните си нужди. Ако тези съотношения бъдат балансирани, то банката може да отпусне кредит на кредитоискателя.

В момента е силно конкурентен банковият пазар и съответно лихвените равнища не са високи. Всеки потребител трябва сам да реши дали иска кредитът, който тегли дали да бъде с променлива (плаваща) или фиксирана лихва, но това зависи и от годините, за които ще се изплаща кредитът. Всяка банка сама определя и наказателната си лихва, която се прилага при просрочие на вноските по кредита.

Преди да се изтегли кредит е необходимо да се обърне внимание и на годишния процент на разходите. За финансовите консултанти това е най-добрият показател за общата цена на кредита на потребителя, защото в този показател се генерират всички разходи за заема във времето. Добре е, когато се преценяват офертите за кредити на банките, да се вземе предвид точно този показател. Трябва да се сравнява еднакъв срок и еднакъв размер на кредита.

Препоръчително е, когато се сравняват оферти, да се разглежда годишният процент на разходите заедно с общо върнатите суми в края на периода. Това е най-прецизният количествен измерител. По високият ГПР не означава по-висока върната сума. Банките са задължени вече, когато се дава оферта, да дават Единен стандартизиран информационен формуляр, в който са записани всички разходи, дори и месечните такси по разплащателната сметка, която се открива при даването на кредит, а ГПР включва освен лихви и комисионни, също така и такси, включително и таксата за предсрочно погасяване на кредита”.

Важно е да се знае също, че банките не са склонни да финансират закупуването на имот “на зелено”, т.е. без Акт 16, но в случаи на еднофамилна къща, например, отпускат заеми. Причината за това е, че не могат да обезпечат кредита в случай на неплащане от страна на потребителя.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45